Secure WordPress - en to tr translation catalogue (93 entries)

note: translators: plugin header field 'Description'
en: Little basics for secure your WordPress-installation.
tr: Wordpress kurullumu hakkında basit tavsiyeler.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/secure-wordpress/">Documentation</a>
tr: <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/secure-wordpress/">Dökümanlar</a>

en: Options update.
tr: Ayarlar güncellendi

en: All entries in the database was cleared. Now deactivate this plugin.
tr: Eklentiye ait tüm veriler temizlendi. Şimdi eklentiyi pasifleştirebilirsiniz.

en: Secure WP
tr: Güvenli WP

note: translators: plugin header field 'Name'
en: Secure WordPress
tr: Güvenli WordPress

en: Version
tr: Sürüm

en: History
tr: Geçmiş

en: Author
tr: Yazar

en: Options not updated - you don&lsquo;t have the privileges to do this!
tr: Ayarlar ggüncelleştirilemedi - bunu yapmak için yetkiniz yok!

en: Entries were not deleted - you don&lsquo;t have the privileges to do this!
tr: Veriler silinmedi - bunu yapmak için yetkiniz yok!

en: Entries were not deleted - check the checkbox!
tr: Veriler silinmedi - inceleme kutusunu inceleyin!

en: All entries in the database were cleared.
tr: Veritabanındaki tüm girdiler temizlendi.

en: Entries were not deleted - check the checkbox or you don&lsquo;t have the privileges to do this!
tr: Girdiler temizlenmedi - inceleme kutusunu inceleyin veya bunu yapmak için yetkiniz yok!

en: Click to toggle
tr: Geçiş için tıklayın

en: Configuration
tr: Yapılalndırma

en: Error-Messages
tr: Hata-Mesajları

en: Deactivates tooltip and error message at login of WordPress
tr: Wordpress giriş ekranındaki hata mesajını pasif hale getirir

en: WordPress Version
tr: WordPress Sürümü

en: Removes version of WordPress in all areas, including feed, not in admin
tr: Wordpress sürüm bilgilerini beslemeler de dahil olmak üzere her yerden siler, yöneticiler için değil

en: WordPress Version in Backend
tr: Yönetim Panelinde WordPress Sürümü

en: Removes version of WordPress on admin-area for non-admins. Show WordPress version of your blog only to users with the rights to edit plugins.
tr: önetici panelindeki WordPress sürüm bilgilerini yönetici olmayanlar için gizler. WordPress sürüm bilgilerini sadece eklentileri yönetme izni olan kulanıcılar görebilir.

en: creates an <code>index.php</code> file in <code>/plugins/</code> and <code>/themes/</code> to keep it from showing your directory listing
tr: Dizin listelemeyi engellemek için <code>/plugins/</code> ve <code>/themes/</code> dizinlerinde <code>index.php</code> dosyası oluşturur

en: Remove Really Simple Discovery link in <code>wp_head</code> of the frontend
tr: Really Simple Discovery bağlantısını <code>wp_head</code> böümünden kaldırır

en: Windows Live Writer
tr: Windows Live Yazar

en: Remove Windows Live Writer link in <code>wp_head</code> of the frontend
tr: Windows Live Writer bağlantısını <code>wp_head</code> bölümünden kaldırır

en: Core Update
tr: Çekirdek Güncelleme

en: Remove WordPress Core update for non-admins. Show message of a new WordPress version only to users with the right to update.
tr: WordPress çekirdek güncellemesini yönetici yetkisi olmayanlar için kaldırır. Uyarıyı sadece gerekli yetkisi olan kulanıcılar görebilir.

en: Plugin Update
tr: Eklenti Güncelleme

en: Remove the plugin update for non-admins. Show message for a new version of a plugin in the install of your blog only to users with the rights to edit plugins.
tr: Eklenti güncellemesini yönetici yetkisi olmayanlar için kaldırır. Eklentinin yeni versiyonu olduğu uyarısını sadece eklenti düzenleme yetkisi olan kullanıcılar görebilir

en: Theme Update
tr: Tema Güncelleme

en: Remove the theme update for non-admins. Show message for a new version of a theme in the install of your blog only to users with the rights to edit themes.
tr: Tema güncellemesini yönetici yetkisi olmayanlar için kaldırır. Temanın yeni versiyonun olduğu uyarısını sadece tema düzenleme yetkisi olan kullanıcılar görebilir

en: Block bad queries
tr: Kötü kodları engelle

en: Protect WordPress against malicious URL requests, read more information at the <a href="http://perishablepress.com/press/2009/12/22/protect-wordpress-against-malicious-url-requests/" title="read this post" >post from Jeff Starr</a>
tr: WordPress sitenizi zararlı adres isteklerine karşı koruyun daha fazla bilgi için <a href="http://perishablepress.com/press/2009/12/22/protect-wordpress-against-malicious-url-requests/" title="bu yazıyı oku" >Jeff Starr'ın yazısını okuyun</a>

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: Validate your site with a free malware scan from www.sitesecuritymonitor.com
tr: Sitenizi  www.sitesecuritymonitor.com sitesinden zararlı taraması yaparak onaylatın

en: Take us for a Test Drive - Free Scan
tr: Test Sürüşüne çıkın - Bedava Tarama

en: We understand you may have questions:
tr: Sorularınız olabileceğini anlıyoruz:

en: What does this do for me?
tr: Bu benim için ne yapar?

en: Am I really safe? I need to be sure.
tr: Gerçekten güvende miyim? Emin olmam gerekiyor.

en: Rest Assured, Site Security Monitor has you covered.
tr: Arkanıza yaslanın, Site Security Monitoor sizi koruyor.

en: FREE scan looks for malware
tr: BEDAVA tarama zararlı yazılım arıyor

en: FREE report of website vulnerabilities found
tr: BEDAVA site raporu site açıkları bulunduğunu belirtiyor.

en: No setup, tuning and installation on your site - scan begins immediately
tr: Kurulum yok, ayarlayın ve sitenize kurun - tarama anında başlar

en: We will deliver to you a detailed malware and web vulnerability report - FREE of charge.  You are free to use the report to resolve issues, show your boss that you are clean, or show your clients that the site you built is safe!
tr: Biz size detaylı zararlı yazılım ve açık raporunu göndereceğiz - tamamen ÜCRETSİZ. Formu kullaranarak sorunları çözmede, patronunuza temiz olduğunuzu göstermenizde veya müşterilerinize sizin kurduğunuz sitenin güvenli olduğunu göstermede özgürsünüz!

en: ** Bonus: You will be able to use the Site Security Monitor "Safe-Seal" on your site after the scan - this shows the world that you are malware free!
tr: ** Bonus: Taramadan sonra Site Security Monitor "Safe-Seal" (Güvenlik Amblemi) sitenizde kullanılabilir - bu dünyaya sizin zararlı yazılım barındırmadığınız gösterir!.

en: The form
tr: Form

en: Use the follow form or use it on <a href="http://www.sitesecuritymonitor.com/free-scan-for-secure-wordpress">our website</a>.
tr: Takip eden formu veya <a href="http://www.sitesecuritymonitor.com/free-scan-for-secure-wordpress">bizim sitemizdeki</a> kullanın.

en: Full Name
tr: Adınız, soyadınız

en: *required
tr: *gerekli

en: eMail Adress
tr: E-Posta Adresiniz

en: , eMail Address must match domain name
tr: , e-posta adresiniz domain adı ile eşleşmelidir.

en: Website
tr: İnternet Siteniz

en: Phone
tr: Telefon

en: Yes, I need help!
tr: Evet, yardıma ihtiyacım var!

en: Call me
tr: Beni ara

en: Terms and Conditions
tr: Hizmet Koşulları ve Şartlar

en: , I accept
tr: , Kabul ediyorum

en: Get my Free Web Scan
tr: BEdava web taramasını al

en: Safe Seal
tr: Güvenlik Amblemi

en: Color
tr: Renk

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: Red
tr: Kırmızı

en: Brown
tr: Kahverengi

en: Gray
tr: Gri

en: Text
tr: Yazı

en: Protected
tr: Korundu

en: Secured
tr: Güvenceye Alındı

en: Scanned
tr: Tarandı

en: Protected by
tr: Koruyan

en: Orientation
tr: Oryantasyon

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Image border
tr: Resim Bordurü

en: Language
tr: Dil

en: English (US)
tr: İngilizce (US)

en: English (UK)
tr: İngilizce  (UK)

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: German
tr: Almanca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Japanese
tr: Japonca

en: Chinese (Simplified)
tr: Çince (Basitleştirilmiş)

en: Chinese (Traditional)
tr: Çince (Geleneksell)

en: Here is your generated code. Place it on your website (as html widget) to show that you are protected.
tr: Oluşturulan kodunuz burada. Bunu internet sitenize (html bileşeni) olarak yerleştirerek korunduğunuzu gösterebilirsiniz.

en: Clear Options
tr: Ayarları Temizle

en: Click this button to delete the settings of this plugin. Deactivating Secure WordPress plugin removes any data that may have been created.
tr: Bu butona tıklayarak eklenti ayarlarını silebilirsiniz. Güvenli Wordpress eklentisini pasifleştirmek oluşturulmuş hiçbir ayarı silmez.

en: Delete Options
tr: Ayarları Sil

en: Thankyou for using our plugin! You are free to use the scan below (outputs HTML for easy copy-pasting) into your blog.  This seal does not give you scanning services - it simple does the basics of wordpress security - as recommended by the community and our own experiences with our customers.<br/>Should you wish to get regular vulnerability and malware scanning services, please <a href="http://www.sitesecuritymonitor.com/wordpress-secure-plugin/">see our main page here...</a>
tr: Eklentimizi kullandığınız için teşekkürler! Aşağıdaki taramayı yapmakta serbestsiniz (HTML kodunu çıkararak kolayca kopyala-yapıştır ) ,le blogunuza ekleyebilirsiniz.. Bu amblem size tarama servisi vermez -wordpress güvenliği için basit şeyleri yapar - toplum ve müşteri tecrübelerimize dayanarak tavsiye ederiz.<br/>Düzenli olarak açık ve zararlı yazılım tarama testi için, lütfen <a href="http://www.sitesecuritymonitor.com/wordpress-secure-plugin/">buradan anasayfanıza gözatın...</a>

en: Source
tr: Kaynak

en: WP Version on Scripts/Styles
tr: WP Versiyonu Scriptler/Stiller

en: Removes version of WordPress on the url form scripts and stylesheets only on frontend.
tr: Sitenin ön kısmındaki Script ve stil dosyalarında WordPress sürüm bilgilerini kaldırır.
