Firestats - en to ro translation catalogue (457 entries)

en: Loading...
ro: Încărcare...

en: Total : %s page views and %s visits
ro: Total : %s vizualizări pagini şi %s vizite

en: Last 24 hours : %s page views and %s visits
ro: Ultimele 24 ore : %s vizualizări pagini şi %s vizite

en: You are not authorized to access FireStats
ro: Nu sunteţi autorizat să accesaţi FireStats

en: Title:
ro: Titlu:

en: Hide FireStats logo
ro: Ascunde logo-ul FireStats

en: Popular posts
ro: Postări populare

en: Number to show
ro: Număr de afişat

en: Days ago (Empty for all time)
ro: Zile în urmă (goleşte pentru tot timpul)

en: Pages displayed :
ro: Pagini afişate :

en: Unique visitors :
ro: Vizitatori unici :

en: Pages displayed in last 24 hours :
ro: Pagini afişate în ultimele 24 ore :

en: Unique visitors in last 24 hours :
ro: Vizitatori unici în ultimele 24 ore :

en: pages viewed
ro: pagini afişate

en: today
ro: astăzi

en: visits
ro: vizite

en: Error
ro: Eroare

en: Access denied
ro: Acces interzis

en: Error connecting to database, check your database server
ro: Eroare la conectarea cu baza de date, verifică serverul de baze de date

en: To access the configuration screen, please delete %s
ro: Pentru a accesa ecranul de configurare, te rog şterge %s

en: Login
ro: Intrare

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Password
ro: Parola

en: Remember me for the next 14 days
ro: Ţine-mă minte următoarele 14 zile

en: Forgot your password? click %s.
ro: Ai uitat parola? Apasă %s.

en: here
ro: aici

en: Stop
ro: Opreşte

en: Compacting...
ro: Compactare...

en: Stopping...
ro: Oprire...

en: Compact now
ro: Compactează acum

en: Start
ro: Începere

en: Canceled
ro: Anulat

en: Not a positive number :
ro: Nu este un numar pozitiv Ş

en: Session expired, press ok to reload
ro: Sesiunea a expirat, apasă ok pentru reîncărcare

en: Upgrading, do not interrupt
ro: În proces de upgrade, nu întrerupe

en: You need to select an bot you want to remove from the table
ro: Trebuie să selectezi un bot pe care îl doreşti eliminat din tabel

en: You need to select a record from the table
ro: Trebuie să selectezi o înregistrare din tabel

en: Automatic
ro: Mod automat

en: Delete
ro: Şterge

en: Transfer
ro: Transferă

en: User name and password are required to connect to database
ro: Numele utilizator şi parola sunt obligatorii pentru conectarea la baza de date

en: Error establishing mySQL database connection
ro: Eroare în stabilirea conexiunii la mySQL

en: Database name is required to connect to database
ro: Numele bazei de date este obligatoriu pentru conectarea la aceasta

en: mySQL database connection is not active
ro: conexiunea la mySQL nu este activă

en: Unexpected error while querying database
ro: Eroare neaşteptată în timpul interogării bazei de date

en: Can't disconnect: %s
ro: Imposibilitate de deconectare: %s

en: Not connected
ro: Conexiunea nu există

en: Unsupported action code : %s
ro: Cod acţiune necunoscut : %s

en: Unexpected output: %s
ro: Output neaşteptat: %s

en: Invalid boolean value : %s
ro: Valoare booleană invalidă : %s

en: Invalid integer : %s
ro: Valoare întreagă invalidă : %s

en: Invalid or none positive integer : %s
ro: Valoare întreagă pozitivă invalidă sau lipsă : %s

en: Invalid IP address
ro: Adresă IP invalidă

en: Excluded users list saved
ro: Am salvat lista utilizatorilor excluşi

en: Added %s to bots list
ro: Am adăugat %s la lista boţilor

en: Empty string is not allowed
ro: Nu este permis un şir gol de caractere

en: Removed
ro: Eliminat

en: Not using configuration file
ro: Nu este folosit un fişier de configurare

en: Not installed inside Wordpress
ro: Nu este instalat în interiorul Wordpress

en: Failed to delete fs-config.php : %s
ro: Am eşuat ştergerea fişierului fs-config.php : %s

en: Error upgrading tables
ro: Eroare upgrade tabele

en: Error installing tables
ro: Eroare instalare tabele

en: Error rebuilding database cache
ro: Eroare reconstruire cache bază de date

en: Database cache rebuilt successfully
ro: Am refăcut cu suces cache-ul bazei de date

en: %s days can be compacted, database size %s
ro: %s zile pot fi compactate, dimensiunea bazei de date %s

en: Unkown field: %s
ro: Câmp necunoscut: %s

en: IP-to-country database is already up-to-date
ro: Baza de date IP-ţară este deja la zi

en: An error has occured while trying to update the IP-to-country database
ro: Eroare la încercarea de aducere la zi a bazei de date IP-ţară

en: file
ro: fişier

en: You can update the database manually by downloading this %s and extracting it into %s
ro: Poţi aduce la zi manual baza de date descărcând %s şi extrăgându-l în %s

en: this
ro: acest

en: You can update the database manually by opening %s and downloading the <b>zip_url</b>, and extracting it into %s
ro: Poţi aduce la zi manual baza de date deschizând %s şi descărcând <b>zip_url<b> şi extrăgându-l în %s

en: Error updating bots list: %s
ro: Eroare la împrospătarea listei boţilor: %s

en: Successfully updated bots list
ro: Am împrospătat cu succes lista boţilor

en: Error purging excluded records: %s
ro: Eroare la curăţarea înregistrărilor excluse: %s

en: Purged excluded records
ro: Am curăţat înregistrările excluse

en: Error connecting to database
ro: Eroare la conectarea la baza de date

en: Compacting %s days, %s done, database size is %s
ro: Compactare %s zile, %s încheiat, dimensiunea bazei de date este %s

en: %d of %d
ro: %d din %d

en: Incorrect user-name or password
ro: Nume utilizator sau parolă eronată

en: User name not specified
ro: Numele utilizator nu este specificat

en: Email not specified
ro: Adresa e-mail nu este specificată

en: Password not specified
ro: Parola nu este specificată

en: Passwords did not match
ro: Parolele introduse nu sunt identice

en: Empty password
ro: Parola este goală

en: Error connecting to database (%s)
ro: Eroare la conectarea la baza de date (%s)

en: Invalid email address
ro: Adresa e+mail este invalidă

en: A user with this name already exists
ro: Există deja un utilizator cu acest nume

en: A user with this email address already exists
ro: Există deja un utilizator cu această adresă e-mail

en: Invalid site id: %s
ro: Identificator site invalid: %s

en: FireStats is properly installed in the database
ro: FireStats este instalat corect în baza de date

en: FireStats is not configured
ro: FireStats nu este configurat

en: Database error, check your configuration: %s
ro: Eroare bază de date, verifică-ţi configuraţia: %s

en: FireStats is not installed in the database
ro: FireStats nu este instalat în baza de date

en: FireStats database needs to be upgraded
ro: Baza de date FireStats trebuie îmbunătăţită

en: The FireStats database version is newer than this code version, you need to upgrade FireStats
ro: Baza de date FireStats este mai nouă decât codul, este necesară îmbunătăţirea codului

en: Unknown database status code
ro: Cod status bază de date necunoscut

en: Database error: %s
ro: Eroare bază de date: %s

en: Invalid regular expression, see %s for more information
ro: Expresie regulată invalidă, consultă %s pentru detalii

en: Error accessing database
ro: Eroare accesare bază de date

en: Error creating database
ro: Eroare creare bază de date

en: Error creating user
ro: Eroare creare utilizator

en: Error creating tables
ro: Eroare creare tabele

en: Error saving configuration
ro: Eroare salvare configurare

en: Wrong password
ro: Parolă greşită

en: FireStats tables are not installed
ro: Tabelele FireStats nu sunt instalate

en: FireStats is installed
ro: FireStats este instalat

en: Another FireStats database detected
ro: A fost detectată o altă bază de date FireStats

en: New database created successfuly
ro: Noua bază de date a fost creată cu succes

en: Unexpected error code %s
ro: Cod eroare neaşteptat %s

en: Not configured
ro: Nu este configurat

en: FireStats configuration file
ro: Fişier configurare FireStats

en: Wordpress configuration file
ro: Fişier configurare Wordpress

en: External configuration
ro: Configurare externă

en: Configuration file %s is not writable, you can either:
ro: Fişierul de configurare %s nu poate fi rescris, poţi fie să:

en: Fix the problem by making it writable
ro: Corectezi problema prin acordarea drepturilor de scriere

en: download the %s and upload it into %s
ro: descarci %s şi să îl copiezi în %s

en: Operation already in progress
ro: Operaţia este deja în desfăşurare

en: Data compacting is already in progress
ro: Compactarea datelor este în desfăşurare

en: MySQL 4.1.14 or newer is required for data compacting support
ro: Este nevoie de mySQL 4,1,14 sau mai nou pentru a suporta compactarea datelor

en: Site name not specified
ro: Nume site nespecificat

en: Site ID must be a positive number
ro: Identificatorul site-ului trebuie să fie un număr mai mare ca zero

en: A site with the ID %s already exists
ro: Un site cu identificatorul %s există deja

en: No site with the id %s exists
ro: Nu există nici un site cu identificatorul %s

en: New site_id must not be empty
ro: Noul site_id trebuie să conţină o valoare

en: Can't move the hits to the same site
ro: Nu se pot muta accesele pe acelaşi site

en: Empty url pattern
ro: Model URL gol

en: The URL already exists
ro: Acest URL există deja

en: Invalid IP address: %s
ro: Adresă IP invalidă: %s

en: First IP address must be smaller than second IP address
ro: Prima adresă IP trebuie să fie mai mică decât a doua adresă IP

en: The IP address(s) already exists
ro: Adresa/adresele IP există deja

en: The bot wildcard %s is already in the database
ro: Wildcard-ul %s pentru bot există deja în baza de date

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Error opening file : %s
ro: Eroare la deschderea fişierului : %s

en: Error exporting bots list
ro: Eroare la exportul listei de boţi

en: If you have any problems or questions, please visit the %s
ro: Dacă ai probleme sau întrebări, te rugăm vizitează %s

en: FireStats homepage
ro: pagina oficială FireStats

en: Support FireStats
ro: Ajută FireStats

en: Log out %s
ro: Părăsire cont %s

en: Hide
ro: Ascunde

en: Unknown site type
ro: Tip site necunoscut

en: Collect hits from PHP pages
ro: Colectează afişări din paginile PHP

en: To allow FireStats to track access to your pages, you need to add the following line inside the head tag of each of the pages you want to monitor (the page must be a php page).
ro: Pentru a permite FireStats să monitorizeze accesul la painile tale, trebuie să adaugi următoarea linie în interiorul tag-ului <head> al fiecărei pagini pe care doreşti să o monitorizezi (pagina trebuie să fie PHP).

en: A typical page header will look like this:
ro: Un header tipic de pagină va arăta în felul următor:

en: The WordPress plugin registers itself automatically when it's activated
ro: Plugin-ul WordPress se înregistrează automat atunci când este activat

en: module
ro: modul

en: Collect hits from a %s site
ro: Colectează accese de la un site %s

en: and then configure it in the administration menu with the path %s and the ID %s
ro: şi configurează-l în meniul de administrare folosind calea %s şi identificatorul %s

en: and then edit the lines in %s to contain this:
ro: iar apoi editează liniile din %s pentru a conţine următoarele:

en: To collect statistics from your %s site your need to install the %s
ro: Pentru a colecta statistici de la site-ul tău %s este necesar să instalezi %s

en: Link here
ro: Legătură aici

en: Name
ro: Nume

en: Email
ro: Adresă e-mail

en: Security level
ro: Nivel de securitate

en: Admin
ro: Administrator

en: User
ro: Utilizator

en: Add a new user
ro: Adaugă un utilizator nou

en: ID
ro: Identificator

en: Type
ro: Tip

en: Page views
ro: Vizualizări pagină

en: How to integrate with this site
ro: Cum se intregrează cu acest site

en: Orphaned hits
ro: Accesări orfane

en: Add a new site
ro: Adaugă un site nou

en: Generic PHP site
ro: Site PHP generic

en: You are not allowed to view the statistics of any site, please contact your system administrator
ro: Nu eşti autorizat să vizualizezi statisticile nici unui site, te rugăm să contactezi administratorul sistemului pentru aceasta

en: All
ro: Toate

en: Show statistics from
ro: Arată statistici de la

en: unknown
ro: necunoscut

en: TimeStamp
ro: Data şi ora

en: Referrer
ro: Sursă (referrer)

en: Image
ro: Imagine

en: UserAgent
ro: Agent utilizator (User Agent)

en: No data yet, go get some hits
ro: Nu sunt încă date, du-te şi fă rost de nişte accese

en: Empty
ro: Gol

en: Start date is missing
ro: Lipseşte data start

en: End date is missing
ro: Lipseşte data stop

en: Please wait...
ro: Te rugăm să aştepţi...

en: %d hits from %s
ro: %d accese de la %s

en: Others
ro: Alţii

en: System information
ro: Informaţii sistem

en: You can help by sending anonymous system information that will help make better decisions about new features
ro: Poţi fi de ajutor prin furnizarea de statistici anonime care ne vor ajuta să luăm decizii mai bune cu privire la îmbunătăţiri ulterioare

en: The information will be sent anonymously, but a unique identifier will be sent to prevent duplicate entries from the same FireStats
ro: Aceste informaţii vor fi trimise păstrând anonimitatea, dar un identificator unic va fi trimis pentru a preîntâmpina trimiterea informaţiilor duplicat de la aceeaşi instalare FireStats

en: Page views in last 24 hours
ro: Pagini vizualizate în ultimele 24 ore

en: Page views since midnight
ro: Pagini vizualizate începând cu miezul nopţii

en: Visits in last 24 hours
ro: Vizite în ultimele 24 ore

en: Visits since midnight
ro: Vizite începând cu miezul nopţii

en: Import bots list
ro: Importă lista de boţi

en: Select bot-list file
ro: Selectează fişierul cu lista boţilor

en: Import type
ro: Tip import

en: Add to bots list
ro: Adaugă la lista boţilor

en: Replace bots list
ro: Înlocuieşte lista boţilor

en: Send File
ro: Trimite fişier

en: Incorrect file format
ro: Format fişier incorect

en: Error importing bots list : %s
ro: Eroare l importul listei boţilor: %s

en: bots list imported successfully
ro: lista boţilor a fost importată cu succes

en: Error creating temporary file
ro: Eroare la crearea fişierului temporar

en: Error opening connection to %s
ro: Eroare la deschiderea conexiunii către %s

en: Error sending request to %s
ro: Eroare la trimiterea cererii către %s

en: Server returned error %s for %s
ro: Server-ul a returnat eroarea %s pentru %s

en: Error reading data from %s : %s
ro: Eroare la citirea datelor de la %s : %s

en: Error extracting IP-to-country database: %s
ro: Eroare la extragerea bazei de date IP-ţară: %s

en: Unsupported file type : %s
ro: Tip fişier nesuportat : %s

en: can't update ip-to-country database, read-only directory : %s
ro: nu se poate aduce la zi baza de date IP-ţară, directorul are doar permisiuni de citire : %s

en: can't update ip-to-country database, read-only file : %s
ro: nu se poate aduce la zi baza de date IP-ţară, fişierul are doar permisiuni de citire : %s

en: Error installing new IP-to-country database
ro: Eroare la instalarea noii baze de date IP-ţară

en: Successfuly updated IP-to-country database
ro: Am adus la zi cu succes baza de date IP-ţară

en: Error updating version file : %s
ro: Eroare la aducerea la zi a fişierului de versionare : %s

en: Create administrator user
ro: Crează utilizatorul Administrator

en: You need to create an administrator user for FireStats.
ro: Este necesar să creezi un utilizator Administrator pentru FireStats.

en: The administrator has full control over FireStats, and will be able to create other users/administrators from the administration interface
ro: Utilizatorul Administrator are drepturi depline în FireStatsş acesta va putea crea alţi utilizatori/administratori folosind interfaţa de administrare

en: User name
ro: Nume utilizator

en: Verify password
ro: Verificare parolă

en: Create user
ro: Crează utilizator

en: Database status
ro: Status bază de date

en: Upgrade to database version %d
ro: Îmbunătăţire bază de date la versiunea %d

en: Configuration source : %s
ro: Sursă configurare : %s

en: To use wordpress database, click this button.
ro: Apasă aici pentru a folosi baza de date WordPress.

en: FireStats database configuration will be lost.
ro: Configurarea bazei de date FireStats se va pierde.

en: Use Wordpress database
ro: Foloseşte baza de date WordPress

en: To perform one of the following actions:
ro: Pentru a îndeplini una din următoarele acţiuni:

en: Attach to an existing FireStats installation
ro: Ataşare la o instalare FireStats existentă

en: Install FireStats into an existing database
ro: Instalare FireStats într-o bază de date existentă

en: Create a new database and install FireStats there
ro: Creare bază de date nouă şi instalare FireStats acolo

en: Follow instructions in the help
ro: Urmăreşte instrucţiunile din manualul de utilizare

en: Database host
ro: Gazdă (host) bază de date

en: Database name
ro: Nume bază de date

en: Database user name
ro: Nume utilizator bază de date

en: Database password
ro: Parola bazei de date

en: Tables prefix
ro: Prefixe tabele

en: Test connection
ro: Testează conexiunea

en: Click to install and switch to new FireStats tables
ro: Click pentru a instala noile tabele FireStats şi a comuta pe acestea

en: Install tables
ro: Instalează tabele

en: Click to use this FireStats database
ro: Click pentru a folosi această bază de date FireStats

en: Use this database
ro: Foloseşte această bază de date

en: To create a new database, an administrator user should be used in the above fields.
ro: Pentru a crea o bază de date nouă este necesară introducerea unui utilizator cu drepturi de administrare în câmpurile de mai sus.

en: However, For security reason, it is recommended not to use a database administrator user for day to day operations.
ro: Cu toate acestea, din motive de securitate nu este recomandată folosirea unui utilizator cu drepturi de administrare a bazei de date la îndeplinirea operaţiilor de zi cu zi.

en: Enter new user name and password for FireStats, this user will only have access to the FireStats database
ro: Introdu un nou nume de utilizator şi o parolă pentru el, acesta va avea doar drepturi de vizualizare a informaţiilor FireStats.

en: If you will not specify user and password the Admin user and password will be used.
ro: Dacă nu vei specifica un utilizator şi o parolă, vor fi utlizate cele corespunzătoare Administratorului.

en: FireStats User name
ro: Nume utilizator FireStats

en: FireStats password
ro: Parolă FireStats

en: Create database
ro: Crează baza de date

en: Help
ro: Ajutor

en: Attach to an existing FireStats database
ro: Ataşează la o bază de date FireStats existentă

en: Enter the parameters in the table, press %s, and then %s.
ro: Introdu parametrii în tabel, apasă %s şi apoi %s.

en: Enter the parameters into the table, <u>you need to enter a database administrator user</u>. press %s, and then enter FireStats database user and password, and finally press %s.
ro: Introdu parametrii în tabel, <u>trebuie să fie un utilizator cu drepturi de administrare a bazei de date</u>. Apasă %s, apoi introdu numele si parola utilizatorului bazei de date FireStats, iar la final apasă %s.

en: Options
ro: Opţiuni

en: Select language
ro: Selectează limba

en: Save
ro: Salvează

en: How to translate to a new language
ro: Cum să traduci în altă limbă

en: Select your time zone
ro: Selectează zona de timp

en: Time zone selection requires %s or newer
ro: Selectarea zonei de timp necesită %s sau mai nou.

en: Select WHOIS provider
ro: Selectează furnizorul WHOIS

en: Exclude hits
ro: Exclude accesele

en: Purge excluded records stored in the database
ro: Curăţă înregistrările excluse din baza de date

en: Purge
ro: Curăţă

en: User agent
ro: Agent utilizator (User Agent)

en: Automatic update
ro: Update automat

en: Update now
ro: Update acum

en: IP address
ro: Adresă IP

en: URL/Referrer
ro: URL/Sursă (Referrer)

en: Compact old data
ro: Compactează datele vechi

en: %s compact data older than %s
ro: %s compactează datele mai vechi de %s

en: Automatic version check
ro: Verificare automată a versiunii

en: Automatically check if there is a new version of FireStats (recommended)
ro: Verifică automat dacă a apărut o versiune nouă de FireStats (recomandat)

en: Hits processing mode
ro: Mod procesare accese

en: This section allow you to modify the way FireStats handles incomming hits. it is useful to fine tune FireStats for sites with very high load.
ro: Această secţiune îţi permite să modifici modul în care FireStats se ocupă de accesele noi. Este utilă în reglarea fină a FireStats pentru site-urile cu o încărcare foarte mare.

en: MySQL 5.0 or newer is required for faster processing modes
ro: Pentru moduri de procesare mai rapide ai nevoie de mySQL 5,0 sau mai nou

en: Overriden by conf.php
ro: Suprascris de către conf.php

en: IP-to-country database
ro: Baza de date IP-ţară

en: IP-to-country database version : %s
ro: Versiunea bazei de date IP-ţară este: %s

en: Automatically check if there is a new version of IP-to-country database
ro: Verifică automat dacă a apărut o versiune nouă a bazei de date IP-ţară

en: Update IP-to-country database now (only if needed)
ro: Îmbunătăţeşte acum baza de date IP-ţară (doar dacă e necesar)

en: Update
ro: Îmbunătăţeşte

en: Automatically
ro: Automat

en: Manually
ro: Manual

en: Please select
ro: Te rugăm să alegi

en: One month
ro: O lună

en: Two months
ro: Două luni

en: Three months
ro: Trei luni

en: Half a year
ro: O jumătate de an

en: One year
ro: Un an

en: Two years
ro: Doi ani

en: Process immediatelly (Slow)
ro: Procesează imediat (lent)

en: Buffer hits (Fast)
ro: Buffer-are accese (rapid)

en: Manage sites
ro: Management site-uri

en: Warning, you can really mess things up from here, be careful!
ro: Te avertizăm că poţi strica iremediabil lucrurile aici, lucrează cu atenţie!

en: FireStats can collect statistics from multiple sites (on the same server).
ro: FireStats poate colecta statistici din mai multe site-uri (pe acelaşi server).

en: The site need to be registered in the sites table
ro: Site-ul trebuie să fie înregistrat în tabelul de site-uri

en: The site should be configured to use its ID when reporting a hit, click on the help button next to the site you created for more information
ro: Site-ul ar trebui să fie configurat să folosească propriul identificator atunci când raportează un acces, apasă pe butonul de ajutor de lângă site-ul creat de tine pentru detalii suplimentare

en: Click %s for more information
ro: Apasă %s pentru mai multe informaţii

en: Refresh statistics
ro: Împrospătează statisticile

en: Auto refresh every
ro: Împrospătare automată la fiecare

en: minutes
ro: minute

en: Apply
ro: Aplică

en: Last 24 hours
ro: Ultimele 24 ore

en: Since midnight
ro: Începând cu miezul nopţii

en: Visits
ro: Vizitatori

en: Recent referrers
ro: Surse recente (referrers)

en: Show at most %s items for the last %s days, sorted by %s
ro: Afişează cel mult %s elemente pentru ultimele %s zile, sortate după %s

en: Search terms
ro: Termeni de căutare

en: Show at most %s search terms for %s
ro: Afişeazp cel mult %s termeni de căutare pentru %s

en: Start date:
ro: Data start:

en: End date:
ro: Data stop:

en: Recent popular pages
ro: Cele mai populare pagini în ultimul timp

en: Show at most %s items for the last %s days
ro: Afişează cel mult %s elemente pentru ultimele %s zile

en: Browsers
ro: Browsere

en: Show items for the last %s days
ro: Afişează elementele din ultimele %s zile

en: Operating systems
ro: Sisteme de operare

en: Countries
ro: Ţări

en: Hits table
ro: Tabelul de accese

en: Number of hits to show
ro: Numărul de accese de afişat

en: Filter
ro: Filtrare

en: Clear
ro: Şterge

en: Newest first
ro: Cele mai noi primele

en: Most hits first
ro: Cele mai multe accesări primele

en: the last 24 hours
ro: ultimele 24 ore

en: the last week
ro: ultima săptămână

en: the last month
ro: ultima lună

en: the three months
ro: ultimele 3 luni

en: the last six months
ro: ultimele 6 luni

en: the last year
ro: ultimul an

en: all time
ro: toate

en: time range
ro: interval de timp

en: Tools
ro: Instrumente

en: This section contains various tools
ro: Această secţiune conţine diverse instrumente

en: I agree to send system information
ro: sunt de acord cu transmiterea informaţiilor sistemului

en: Diagnostics
ro: Diagnostice

en: System diagnostics page
ro: Pagina de diagnostic a sistemului

en: Open
ro: Deschide

en: PHP Version
ro: Versiune PHP

en: MySQL Version
ro: Versiune mySQL

en: Memory limit
ro: Limita de memorie

en: Database cache
ro: Cache bază de date

en: The following section can recalculate different aspects of the database. you don't normally need to use it.
ro: Secţiunea următoare permite recalcularea diferitelor aspecte ale bazei de date. În mod normal nu ar trebui să ai nevoie de acest lucru.

en: Recalculate country codes
ro: Recalculează codurile ţărilor

en: Rebuild database cache
ro: Reconstruieşte cache-ul bazei de date

en: Recalculate search engine terms
ro: Recalculează termenii de căutare

en: Manage users
ro: Management utilizatori

en: You can manage users here
ro: Aici poţi să te ocupi de managementul utilizatorilor

en: Statistics widget
ro: Widget statistici

en: You can configure the sidebar widgets from %s
ro: Poţi configura widgeturile din bara laterală de la %s

en: The statistics widget requires the %s plugin for optimal usage.
ro: Widgetul de statistici necesita plugin-ul %s pentru utilizare optimă.

en: Widgets
ro: Widget-uri

en: You can also manually add the following code to your theme sidebar:
ro: Poţi adăuga şi manual următorul cod în bara laterală a temei tale:

en: Comments icons
ro: Iconiţe comentarii

en: Add flag icon to comments
ro: Adaugă iconiţa ţării la comentarii

en: Add browser and operating system icons to comments
ro: Adauă iconiţele browser-ului şi sistemului de operare la comentarii

en: Blog footer
ro: Footer blog

en: Add FireStats footer to blog
ro: Adaugă footer-ul FireStats la blog

en: Show statistics in footer
ro: Afişează statistici în footer

en: Excluded users
ro: Utilizatori excluşi

en: WordPress users selected here will not be counted in the statistics
ro: Utilizatorii WordPress selectaţi aici nu vor fi număraţi la statistici

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Select the minimum user role that can access FireStats (Only administrators can manage FireStats)
ro: Selectează rolul minim de utilizator care poate accesa FireStats (doar administratorii au drepturi de management al FireStats)

en: Author
ro: Autor

en: Contributor
ro: Colaborator

en: Subscriber
ro: Abonat

en: Advanced
ro: Avansat

en: WordPress site ID, every hit From this blog is recorded with this as the source Site ID
ro: Identificator site WordPress; fiecare acces de la acest blog este înregistrat folosind acest identificator ca si ID site sursă

en: This should be the same ID as the Site ID in the sites table. you don't normally need to change this.
ro: Acesta ar trebui să fie acelaşi identificator ca şi ID site din tabela de site-uri. În mod normal nu ar trebui să fie necesar să îl modifici.

en: This will update the titles of the blog posts inside FireStats, you don't normally need to use it
ro: Aceasta va modifica titlurile intrărilor blog-ului tău din FireStats. În mod normal nu este necesară folosirea sa.

en: Recalculating matching bots
ro: Recalculare boţi care se potrivesc

en: Recalculating matching IP addresses
ro: Recalculare adrese IP care se potrivesc

en: Recalculating matching urls
ro: Recalculare URL-uri care se potrivvesc

en: FireStats is under maintenance, please try again later
ro: FireStats suferă modificări, te rog să încerci mai târziu

en: Statistics
ro: Statistici

en: Settings
ro: Setări

en: WordPress settings
ro: Setări WordPress

en: Database
ro: Baza de date

en: Users management
ro: Management utilizatori

en: Sites management
ro: Management site-uri

en: FireStats tools
ro: Instrumente FireStats

en: System test
ro: Test sistem

en: Reset password
ro: Resetare parolă

en: Done, took %s second
ro: Erminat, a durat %s secunde

en: %d seconds ago
ro: în urmă cu %d secunde

en: One minute ago
ro: în urmă cu un minut

en: %d minutes ago
ro: în urmă cu %d minute

en: one hour ago
ro: în urmă cu o oră

en: %d hours ago
ro: în urmă cu %d ore

en: One day ago
ro: în urmă cu o zi

en: %d days ago
ro: în urmă cu %d zile

en: One week ago
ro: în urmă cu o săptămână

en: %d weeks ago
ro: în urmă cu %d săptămâni

en: %d months ago
ro: în urmă cu %d luni

en: One year ago
ro: în urmă cu un an

en: %d years ago
ro: în urmă cu %d ani

en: Failed to check version at %s, reason : %s
ro: Eşuare la verificarea versiunii de la %s, motiv: %s

en: A new version of the IP-to-country database is available! you can update it from the settings tab
ro: Este disponibilă o nouă versiune a bazei de date IP-ţară! O poţi actualiza din tab-ul de setări

en: Version %s is available! click %s for more info
ro: Versiunea %s este disponibilă! Apasă pe %s pentru detalii suplimentare

en: Error opening %s
ro: Eroare la deschiderea %s

en: Exclude IP address
ro: Exclude adresele IP

en: Single
ro: Singular

en: Range
ro: Interval

en: IP Address
ro: Adresa IP

en: Range start
ro: Start interval

en: Range end
ro: Stop interval

en: Close
ro: Închide

en: Exclude URL or referrer
ro: Exclude URL sau sursă (referrer)

en: Excluded url/referrer
ro: URL-uri/surse (referreri) excluse

en: Yes (Recommended)
ro: Da (recomandat)

en: No
ro: Nu

en: Compacting old data
ro: Compactare date vechi

en: FireStats can tranform old data to a more compact form,
ro: FireStats poate transforma datele vechi într-o formă mai compactă,

en: This will reduce storage size and improve performance at the cost of losing some information which is not essential.
ro: Acest lucru va reduce dimensiunea de stocare şi va îmbunătăţi performanţa cu preţul pierderii unor informaţii neesenţiale

en: it is highly recommended that you allow FireStats to do this automatically.
ro: Se recomandă cu căldură să permiţi ca acest lucru sa fie făcut de FireStats în mod automat.

en: Click %s if you would like FireStats to automatically compact data older than %s days
ro: Apasă %s dacă doreşti ca FireStats să compacteze automat datele mai vechi de %s zile

en: Click %s if you want to compact data manually or change compacting options (From the Settings tab)
ro: Apasă %s dacă doreşti să compactezi datele manual sau să schimbi opţiunile de compactare (folosind tab-ul Setări)

en: Delete site
ro: Şterge site

en: This will delete this site from the database, the operation is irreversible!
ro: Site-ul va fi şters din baza de date, iar această operaţie este ireversibilă!

en: What do you want to do with the site hits?
ro: Ce doreşti să faci cu accesele la site?

en: Delete all the hits
ro: Şterge toate accesele

en: Transfer the hits to another site
ro: Transferă accesele pe alt site

en: Enter an existing site ID to transfer the hits to
ro: Introdu un ID site existent unde să fe transferate accesele

en: No such user
ro: Nu există acest utilizator

en: Delete user
ro: Şterge utilizator

en: You can help by sending anonymous system information that will help make better decisions about new features.
ro: Poţi fi de folos prin furnizarea în mod anonim a datelor sistemului, lucru care ne va ajuta să luăm decizii mai bune cu privire la îmbunătăţiri ulterioare.

en: You can change this later from the Tools tab
ro: Poţi modifica acest lucru ulterior folosind tab-ul Instrumente

en: Do you agree to send anonymous system information?
ro: Eşti de acord să ne furnizezi în mod anonim datele sistemului?

en: Sure, send system information
ro: Sigur, trimite informaţiile

en: Nope, don't send
ro: Nu, nu trimite nimic

en: Even though FireStats is free, it takes a lot of time and hard work to develop and maintain.
ro: Deşi FireStats este disponibil gratuit, a fost nevoie de mult timp şi necesită multă muncă pentru a fi dezvoltat şi întreţinut.

en: If you like FireStats and would like to show your support for the hard work I put into it, You can make a small Donation. Even a $5 donation would be greatly appreciated.
ro: Dacă îţi place FireStats şi doreşti să ne sprijini pentru munca depusă, poţi face o mică donaţie. Chiar şi 5$ sunt apreciaţi cum se cuvine.

en: Yeah, I want to help
ro: Da, doresc să dau o mână de ajutor

en: Nah, go away
ro: Nu, lasă-mă în pace

en: Maybe later
ro: Poate mai târziu

en: Already donated
ro: Am donat deja

en: All sites
ro: Toate site-urile

en: Specific sites
ro: Site-uri specifice

en: Edit user
ro: Editare utilizator

en: Create a new user
ro: Creare utilizator nou

en: New password (Optional)
ro: Parolă nouă (opţional)

en: Verify new password
ro: Verifică noua parolă

en: User can access statistics from
ro: Utilizatorul poate accesa statisticile de la

en: Comma separated list of allowed site ids (example : 1,4,6)
ro: Listă de ID-uri site-uri separate prin virgulă (exemplu: 1,4,6)

en: Edit site
ro: Editare site

en: Create a new site
ro: Creare site nou

en: Baseline page views
ro: Vizualizări pagini baseline

en: Baseline visitors
ro: Vizitatori baseline

en: Message
ro: Mesaj

en: This page will allow you to change the password of any user in FireStats.
ro: Această pagină îţi permite modificarea parolei oricărui utilizator FireStats.

en: For security reasons, you must first edit the file %s
ro: Din motive de securitate, trebuie mai întâi să modifici fişierul %s

en: and change the line %s to %s and then refresh this page.
ro: unde trebuie să schimbi linia %s la valoarea %s, iar apoi să reîncarci această pagină.

en: Don't forget to change it back when you are done.
ro: Nu uita să îl modfici înapoi când ai terminat.

en: You can request an password reset email from here. If it does not work or you don't know your username or email, you can also change your password using the %s
ro: Poţi cere un mesaj e-mail de resetare a parolei aici. Dacă nu funcţionează sau nu îţi cunoşti numele de utilizator sau adresa de e-mail, îţi poţi modifica parola folosind %s

en: Emergency user management page
ro: Pagina de management de urgenţă a utilizatorilor

en: A user with this username and email was not found
ro: Nu a fost găsit un utilizator cu acest nume şi adresă e-mail

en: FireStats password recovery
ro: Recuperare parolă FireStats

en: Click %s to change your FireStats password, this link will work for a short time
ro: Apasă %s pentru a-ţi modifica parola FireStats; acest link funcţionează doar o scurtă perioadă de timp

en: Email sent
ro: E-mail trimis cu succes

en: Failed to send email
ro: Eşuare trimitere e-mail

en: Failed, maybe too much time have passed since you generated the email? %s
ro: Eşuare, poate că a trecut prea mult timp de la generarea mesajului? %s

en: try again
ro: încearcă din nou

en: New password
ro: Parola nouă

en: Change password
ro: Schimbă parola

en: Email address
ro: Adresa e-mail

en: Send password reset email
ro: Trimite e-mail de resetare a parolei
