FireStats 0.9.5-beta - en to pt translation catalogue (460 entries)

en: Error
pt: Erro

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Login
pt: Usuário

en: Username
pt: Nome do usuário

en: Password
pt: Senha

en: Remember me for the next 14 days
pt: Lembrar nos próximos 14 dias

en: Forgot your password? click %s.
pt: Esqueceu a senha? Clique %s.

en: here
pt: aqui

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Total : %s page views and %s visits
pt: Total : %s acessos e %s acessos únicos

en: Last 24 hours : %s page views and %s visits
pt: Últimas 24 horas : %s acessos e %s acessos únicos

en: You are not authorized to access FireStats
pt: Você não está autorizado para acessar o FireStats

en: Title:
pt: Título:

en: Hide FireStats logo
pt: Esconder o logotipo do Firestats

en: Popular posts
pt: Posts Populares

en: Number to show
pt: Número a exibir

en: Days ago (Empty for all time)
pt: Dias atrás (Vazio para todo tempo)

en: Pages displayed :
pt: Páginas exibidas :

en: Unique visitors :
pt: Acessos únicos :

en: Pages displayed in last 24 hours :
pt: Acessos nas últimas 24 horas :

en: Unique visitors in last 24 hours :
pt: Acessos únicos nas últimas 24 horas :

en: pages viewed
pt:  páginas visualizadas

en: today
pt: hoje

en: visits
pt:  visitas

en: Powered by FireStats
pt: Produzido pelo FireStats

en: Operation already in progress
pt: Operação já em progresso

en: Exclude URL or referrer
pt: Excluir ou reportar URL

en: Excluded url/referrer
pt: URL excluída/referida

en: Save
pt: Salvar

en: Close
pt: Fechar

en: If you have any problems or questions, please visit the %s
pt: Se você tiver algum problema ou dúvida, por favor visite a %s

en: FireStats homepage
pt: Página do Firestats

en: Manage sites
pt: Gerenciar sites

en: Help
pt: Ajuda

en: Warning, you can really mess things up from here, be careful!
pt: Atenção, você pode bagunçar as coisas a partir daqui, tenha muito cuidado!

en: FireStats can collect statistics from multiple sites (on the same server).
pt: O FireStats pode coletar estatísticas de vários sites (no mesmo servidor).

en: The site need to be registered in the sites table
pt: O site precisa ser registrado na tabela de sites

en: The site should be configured to use its ID when reporting a hit, click on the help button next to the site you created for more information
pt: O site deve ser configurado para utilizar esta identificação quando reportar um acesso, para maiores informações clique no botão de ajuda próximo ao site que você criou

en: Click %s for more information
pt: Clique %s para maiores informações

en: Exclude IP address
pt: Excluir endereço de IP

en: Single
pt: Simples

en: Range
pt: Limite

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Range start
pt: Limite inicial

en: Range end
pt: Limite final

en: Unsupported action code : %s
pt: Código de ação não suportado: %s

en: Unexpected output: %s
pt: Saída inesperada: %s

en: Invalid boolean value : %s
pt: Valor booleano inválido : %s

en: Invalid integer : %s
pt: Inteiro inválido : %s

en: Invalid or none positive integer : %s
pt: Inválido ou nenhum inteiro positivo : %s

en: Invalid IP address
pt: Endereço de IP inválido

en: Excluded users list saved
pt: Lista de usuários excluídos salva

en: Added %s to bots list
pt: Adicionado %s a lista de BOT's

en: Empty string is not allowed
pt: Não é permitida strings vazias

en: Removed
pt: Removido

en: Not using configuration file
pt: Sem utilizar o arquivo de configuração

en: Not installed inside Wordpress
pt: Não instalado no Wordpress

en: Failed to delete fs-config.php : %s
pt: Falha ao apagar fs-config.php : %s

en: Error upgrading tables
pt: Erro ao atualizar tabelas

en: Error installing tables
pt: Erro instalando tabelas

en: Error rebuilding database cache
pt: Erro reconstruindo o cache do banco de dados

en: Database cache rebuilt successfully
pt: Cache do banco de dados reconstruída com sucesso

en: %s days can be compacted, database size %s
pt: %s dias podem ser compactados, tamanho do banco de dados: %s

en: Unkown field: %s
pt: Campo desconhecido: %s

en: IP-to-country database is already up-to-date
pt: Banco de dados do IP-to-country já atualizado

en: An error has occured while trying to update the IP-to-country database
pt: Ocorreu um erro ao tentar atualizar o banco de dados IP-to-country

en: file
pt: arquivo

en: You can update the database manually by downloading this %s and extracting it into %s
pt: Você pode atualizar o banco da dados manualmente baixando este %s e extraindo dentro de %s

en: this
pt: isto

en: You can update the database manually by opening %s and downloading the <b>zip_url</b>, and extracting it into %s
pt: Você pode atualizar o banco da dados manualmente abrindo %s e baixando o <b>zip_url</b>, e extraindo dentro de %s

en: Error updating bots list: %s
pt: Erro ao atualizar a lista de bots: %s

en: Successfully updated bots list
pt: ALista de bots atualizada com sucesso

en: Error purging excluded records: %s
pt: Erro limpando registros excluídos: %s

en: Purged excluded records
pt: Limpados registros excluídos

en: Error connecting to database
pt: Erro ao conectar o banco de dados

en: Compacting %s days, %s done, database size is %s
pt: Compactando %s dias, %s finalizado(s), tamanho do banco de dados: %s

en: %d of %d
pt: %d de %d

en: Incorrect user-name or password
pt: Nome do usuário ou senha incorretos

en: User name not specified
pt: Nome do usuário não informado

en: Email not specified
pt: E-mail não especificado

en: Password not specified
pt: Senha não especificada

en: Passwords did not match
pt: As senhas não são iguais

en: Empty password
pt: Senha em branco

en: Recalculating matching urls
pt: Recalculando as combinações de urls

en: Recalculating matching bots
pt: Recalculando as combinações dos bots

en: Recalculating matching IP addresses
pt: Recalculando as combinações de endereços IP

en: Manage users
pt: Gerenciar usuários

en: You can manage users here
pt: Você pode gerenciar usuários aqui

en: Failed to check version at %s, reason : %s
pt: Falhou ao verificar versão em %s, motivo : %s

en: A new version of the IP-to-country database is available! you can update it from the settings tab
pt: Uma nova versão do banco de dados IP-to-country está disponível! Você pode atualizá-lo através da aba configurações

en: Version %s is available! click %s for more info
pt: Versão %s disponível! clique %s para maiores informações

en: Error opening %s
pt: Erro abrindo %s

en: Server returned error %s for %s
pt: Erro %s retornado do servidor para %s

en: Done, took %s second
pt: Finalizado em %s segundos

en: %d seconds ago
pt: %d segundos atrás

en: One minute ago
pt: Um minuto atrás

en: %d minutes ago
pt: %d minutos atrás

en: one hour ago
pt: uma hora atrás

en: %d hours ago
pt: %d horas atrás

en: One day ago
pt: Um dia atrás

en: %d days ago
pt: %d dias atrás

en: One week ago
pt: Uma semana atrás

en: %d weeks ago
pt: %d semanas atrás

en: %d months ago
pt: %d meses atrás

en: One year ago
pt: Um ano atrás

en: %d years ago
pt: %d anos atrás

en: System information
pt: Informações do sistema

en: You can help by sending anonymous system information that will help make better decisions about new features.
pt: Você pode colaborar enviando anonimamente informações sobre o sistema que ajudará a realizar as melhores decisões sobre novos recursos.

en: The information will be sent anonymously, but a unique identifier will be sent to prevent duplicate entries from the same FireStats
pt: As informações serão enviadas anonimamente, mas um único identificador será enviado para prevenir entradas duplicadas do mesmo FireStats

en: You can change this later from the Tools tab
pt: Você pode depois alterar isto através da aba Ferramentas

en: Do you agree to send anonymous system information?
pt: Você concorda enviar anonimamente as informações do sistema?

en: Sure, send system information
pt: Claro, enviar as informações do sistema

en: Nope, don't send
pt: Não, não enviar

en: Error accessing database
pt: Erro acessando o banco de dados

en: Error creating database
pt: Erro ao criar o banco de dados

en: Error creating user
pt: Erro ao criar o usuário

en: Error creating tables
pt: Erro ao criar tabelas

en: Error saving configuration
pt: Erro salvando configuração

en: Wrong password
pt: Senha incorreta

en: FireStats tables are not installed
pt: As tabelas do FireStats não estão instaladas

en: FireStats is installed
pt: Firestats está instalado

en: Another FireStats database detected
pt: Detectado outro banco de dados do FireStats

en: New database created successfuly
pt: Novo banco de dados criado com sucesso

en: Unexpected error code %s
pt: Código de error inesperado %s

en: Not configured
pt: Não configurado

en: FireStats configuration file
pt: Arquivo de configuração do FireStats

en: Wordpress configuration file
pt: Arquivo de configuração do Wordpress

en: Configuration file %s is not writable, you can either:
pt: Arquivo %s de configuração não é gravável, você pode:

en: Fix the problem by making it writable
pt: Corriga este problema deixando-o gravável

en: download the %s and upload it into %s
pt: download %s e envie para %s

en: Options
pt: Opções

en: Select language
pt: Selecionar idioma

en: How to translate to a new language
pt: Como traduzir para um novo idioma

en: Select your time zone
pt: Selecione seu fuso horário

en: Time zone selection requires %s or newer
pt: A seleção de fuso hrário necessita de %s ou recente

en: Select WHOIS provider
pt: Selecionar o provedor WHOIS

en: Exclude hits
pt: Acessos excluídos

en: Purge excluded records stored in the database
pt: Limpar registro excluídos gravados no banco de dados

en: Purge
pt: Limpar

en: User agent
pt: Agente do usuário

en: Automatic update
pt: Atualização automática

en: Update now
pt: Atualizar agora

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: IP address
pt: Endereço de IP

en: URL/Referrer
pt: URL/Referência

en: Compact old data
pt: Compactar dados antigos

en: %s compact data older than %s
pt: %s compactar dados mais antigos que %s

en: Compact now
pt: Compactar agora

en: MySQL 4.1.14 or newer is required for data compacting support
pt: MySQL 4.1.14 ou uma versão mais nova é necessária para o suporte na compactação dos dados

en: Automatic version check
pt: Verificação automática da versão

en: Automatically check if there is a new version of FireStats (recommended)
pt: Checar automaticamente se existe uma nova versão do FireStats (recomendado)

en: Hits processing mode
pt: Processando modo de acessos

en: This section allow you to modify the way FireStats handles incomming hits. it is useful to fine tune FireStats for sites with very high load.
pt: Esta seção lhe permite alterar a maneira como o FireStats lida com os acessos que chegam. Isto é bastante útil para ajustar o FireStats para sites muito pesados.

en: MySQL 4.1 or newer is required for faster processing modes
pt: MySQL 4.1 ou uma versão mais nova é necessária para o suporte na compactação dos dados

en: Overriden by conf.php
pt: Substituir por conf.php

en: IP-to-country database
pt: Banco de dados IP-to-country

en: IP-to-country database version : %s
pt: Versão do banco de dados do IP-to-country : %s

en: Automatically check if there is a new version of IP-to-country database
pt: Checar automaticamente se existe uma nova versão do banco de dados IP-to-country

en: Update IP-to-country database now (only if needed)
pt: Atualizar banco de dados IP-to-country (Somente se necessário)

en: Update
pt: Atualizar

en: Automatically
pt: Automaticamente

en: Manually
pt: Manualmente

en: Please select
pt: Por favor, selecione

en: One month
pt: Um mês

en: Two months
pt: Dois meses

en: Three months
pt: Três meses

en: Half a year
pt: Seis meses

en: One year
pt: Um ano

en: Two years
pt: Dois anos

en: Process immediatelly (Slow)
pt: Processar imediatamente (Devagar)

en: Buffer hits (Fast)
pt: Acesso ao buffer (Rápido)

en: Yes (Recommended)
pt: Sim (Recomendado)

en: No
pt: Não

en: Compacting old data
pt: Compactando dados antigos

en: FireStats can tranform old data to a more compact form,
pt: O FireStats pode transformar dados antigos num formato mais compacto,

en: This will reduce storage size and improve performance at the cost of losing some information which is not essential.
pt: Isto irá reduzir o tamanho de armazenamento e melhorar a perfomance no custo da perda de alguma informação, a qual não é essencial.

en: it is highly recommended that you allow FireStats to do this automatically.
pt: É altamente recomendável que você habilite o FireStats para fazer isto automaticamente.

en: Click %s if you would like FireStats to automatically compact data older than %s days
pt: Clique %s se você deseja que o FireStats compacte automaticamente os dados mais antigos que %s dias

en: Click %s if you want to compact data manually or change compacting options (From the Settings tab)
pt: Clique %s se você quer compactar os dados manualmente ou alterar as opções da compactação (Através da aba de Configurações)

en: Statistics widget
pt: Widget de estatísticas

en: You can configure the sidebar widgets from %s
pt: Você pode configurar os widgets da barra lateral cliclando %s

en: The statistics widget requires the %s plugin for optimal usage.
pt: O widget de estatísticas necessita do plugin %s para o uso otimizado.

en: You can also manually add the following code to your theme sidebar:
pt: Você pode adicionar manualmente o seguinte código ao seu tema da barra lateral:

en: Comments icons
pt: Ícones de comentários

en: Add flag icon to comments
pt: Adicionar ícone de sinal aos comentários

en: Add browser and operating system icons to comments
pt: Adicionar ícones do navegador e sistema operacional aos comentários

en: Blog footer
pt: Rodapé do blog

en: Add FireStats footer to blog
pt: Adicionar o rodapé FireStats ao blog

en: Show statistics in footer
pt: Exibir estatísticas no rodapé

en: Excluded users
pt: Usuários excluídos

en: WordPress users selected here will not be counted in the statistics
pt: Os usuários do WordPress selecionados aqui não serão contabilizado nas estatísticas

en: Permissions
pt: Permissões

en: Select the minimum user role that can access FireStats (Only administrators can manage FireStats)
pt: Selecionar a função mínima do usuário que pode acessar o  FireStats (Somente os administradores podem gerenciar o FireStats)

en: Administrator
pt: Administrador

en: Author
pt: Autor

en: Contributor
pt: Contribuidor

en: Subscriber
pt: Assinante

en: Advanced
pt: Avançado

en: WordPress site ID, every hit From this blog is recorded with this as the source Site ID
pt: Identificação do site Wordpress, cada acesso deste blog será gravado com isto como identificação da fonte do site.

en: This should be the same ID as the Site ID in the sites table. you don't normally need to change this.
pt: Esta deverá ser a mesma identificação que a identificação do site na tabela de sites. Normalmente você não precisará alterar isto.

en: This will update the titles of the blog posts inside FireStats, you don't normally need to use it
pt: Isto irá atualizar os títulos dos posts do blog dentro do FireStats, você normalmente não precisará utilizar isto

en: Edit site
pt: Editar site

en: Create a new site
pt: Criar um novo site

en: Automatic
pt: Automático

en: Clear
pt: Limpar

en: Name
pt: Nome

en: Type
pt: Tipo

en: Baseline page views
pt: Páginas visualizadas

en: Baseline visitors
pt: Visitantes básicos :

en: Import bots list
pt: Importar lista de bots

en: Select bot-list file
pt: Selecionar arquivo de lista de bots

en: Import type
pt: Tipo de Importação

en: Add to bots list
pt: Adicionar à lista de bots

en: Replace bots list
pt: Substituir lista de bots

en: Send File
pt: Enviar Arquivo

en: Incorrect file format
pt: Formato de arquivo inválido

en: Error importing bots list : %s
pt: Erro ao importar lista de bots : %s

en: bots list imported successfully
pt: Lista de bots importada com sucesso

en: Error exporting bots list
pt: Erro ao exportar lista de bots

en: Delete site
pt: Apagar site

en: This will delete this site from the database, the operation is irreversible!
pt: Isto irá apagar este site do banco de dados, esta operação é irreversível!

en: What do you want to do with the site hits?
pt: O que você deseja fazer com os acessos deste site?

en: Delete all the hits
pt: Apagar todos os acessos

en: Transfer the hits to another site
pt: Transferir os acessos para o outro site

en: Enter an existing site ID to transfer the hits to
pt: Entre com a identificação de um site existente para transferir os acessos

en: Delete
pt: Apagar

en: No such user
pt: Usuário diferente

en: Delete user
pt: Apagar usuário

en: Unknown site type
pt: Tipo de site desconhecido

en: Collect hits from PHP pages
pt: Coletar acessos das páginas PHP

en: To allow FireStats to track access to your pages, you need to add the following line inside the head tag of each of the pages you want to monitor (the page must be a php page).
pt: Para permitir que o FireStats controle o acesso de suas páginas, você precisa adicionar a seguinte linha dentro do cabeçalho de cada uma das páginas que deseja monitorar (deve ser uma página PHP).

en: A typical page header will look like this:
pt: Um cabeçalho típico de página seria algo parecido como isto:

en: WordPress
pt: Wordpress

en: The WordPress plugin registers itself automatically when it's activated
pt: O plug-in do Wordpress se registra automaticamente quando for ativado

en: module
pt: módulo

en: Collect hits from a %s site
pt: Coletar acessos do site %s

en: and then configure it in the administration menu with the path %s and the ID %s
pt: e então configure-o no menu administração com o caminho %s e a identificação %s

en: and then edit the lines in %s to contain this:
pt: e então edite as linhas em %s para que tenha isto:

en: To collect statistics from your %s site your need to install the %s
pt: Para coletar estatísticas do seu site %s, você precisa instalar o %s

en: Error creating temporary file
pt: Erro ao criar arquivo temporário

en: Error opening connection to %s
pt: Erro ao abrir conexão com %s

en: Error sending request to %s
pt: Erro ao enviar pedido a %s

en: Error reading data from %s : %s
pt: Erro lendo dados de %s : %s

en: Error extracting IP-to-country database: %s
pt: Erro extraindo banco de dados do IP-to-country: %s

en: Unsupported file type : %s
pt: Tipo de arquivo não suportado: %s

en: can't update ip-to-country database, read-only directory : %s
pt: Impossível atualizar banco de dados do IP-to-country, diretório com somente-leitura : %s

en: can't update ip-to-country database, read-only file : %s
pt: impossível atualizar banco de dados IP-to-country, arquivo somente-leitura : %s

en: Error installing new IP-to-country database
pt: Erro instalando novo banco de dados IP-to-country

en: Successfuly updated IP-to-country database
pt: Atualizado banco de dados IP-to-country com sucesso

en: Error updating version file : %s
pt: Erro atualizando arquivo da versão: %s

en: Refresh statistics
pt: Atualizar estatísticas

en: Not a positive number :
pt: Não é um número positivo :

en: Auto refresh every
pt: Atualizar automaticamente a cada

en: minutes
pt: minuto(s)

en: Apply
pt: Aplicar

en: Status
pt: Estado

en: Last 24 hours
pt: Últimas 24 horas

en: Since midnight
pt: Desde a meia-noite

en: Page views
pt: Páginas visualizadas

en: Visits
pt: Visitas

en: Recent referrers
pt: Referências recentes

en: Show at most %s items for the last %s days, sorted by %s
pt: Exibir no máximo %s itens para os últimos %s dias,

en: Search terms
pt: Procurar termos

en: Show at most %s search terms for %s
pt: Exibir no máximo %s termos da busca por %s

en: Start date:
pt: Data de início:

en: End date:
pt: Data final:

en: Recent popular pages
pt: Páginas mais visitadas recentemente

en: Show at most %s items for the last %s days
pt: Exibir no máximo %s itens para os últimos %s dias

en: Browsers
pt: Navegadores

en: Show items for the last %s days
pt: Exibir itens dos últimos %s dias

en: Operating systems
pt: Sistemas operacionais

en: Countries
pt: Países

en: Hits table
pt: Tabela de acessos

en: Number of hits to show
pt: Número de acessos a exibir

en: Referrer
pt: Referência

en: Filter
pt: Filtro

en: Newest first
pt: Primeiro os mais novos

en: Most hits first
pt: Primeiro os mais acessados

en: the last 24 hours
pt: as últimas 24 horas

en: the last week
pt: a última semana

en: the last month
pt: o último mês

en: the three months
pt: os três meses

en: the last six months
pt: os últimos seis meses

en: the last year
pt: o último ano

en: all time
pt: todo tempo

en: time range
pt: limite de tempo

en: Link here
pt: aqui

en: Email
pt: E-mail

en: Security level
pt: Nível de Segurança

en: User
pt: Usuário

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Add a new user
pt: Adicionar um novo usuário

en: How to integrate with this site
pt: Como integrar com este site

en: Orphaned hits
pt: Acessos orfãos

en: Add a new site
pt: Adicionar um novo site

en: Generic PHP site
pt: Site PHP Genérico

en: Gallery2
pt: Galeria2

en: Invalid
pt: Inválido

en: You are not allowed to view the statistics of any site, please contact your system administrator
pt: Você não está autorizado para ver as estatísticas de qualquer site, por favor contacte seu administrador do sistema

en: All
pt: Tudo

en: Show statistics from
pt: Exibir estatísticas de

en: unknown
pt: desconhecido

en: TimeStamp
pt: Timestamp

en: Image
pt: Imagem

en: No data yet, go get some hits
pt: Ainda sem dados, vá buscar alguns acessos

en: Empty
pt: Vazio

en: Start date is missing
pt: A data inicial está ausente

en: End date is missing
pt: A data final está ausente

en: Please wait...
pt: Por favor, aguarde...

en: %d hits from %s
pt: %d acesso(s) de %s

en: Others
pt: Outros

en: You can help by sending anonymous system information that will help make better decisions about new features
pt: Você pode colaborar enviando anonimamente informações do sistema que ajudará a realizar as melhores decisões sobre novos recursos

en: Page views in last 24 hours
pt: Páginas visualizadas nas últimas 24 horas

en: Page views since midnight
pt: Páginas vistas desde a meia-noite

en: Visits in last 24 hours
pt: Visitas nas últimas 24 horas

en: Visits since midnight
pt: Visitas desde a meia-noite

en: Create administrator user
pt: Criar usuário administrador

en: You need to create an administrator user for FireStats.
pt: Você precisa criar um usuário administrador para o FireStats.

en: The administrator has full control over FireStats, and will be able to create other users/administrators from the administration interface
pt: O administrador tem o controle total sobre o FireStats, e irá habilitar a criação de outros usuários/administradores para a interface administrativa

en: User name
pt: Nome do usuário

en: Verify password
pt: Verificar senha

en: Create user
pt: Criar usuário

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Settings
pt: Configurações

en: WordPress settings
pt: Configurações do Wordpress

en: Database
pt: Banco de dados

en: Users management
pt: Gerenciamento de usuários

en: Sites management
pt: Gerenciamento de sites

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Database status
pt: Status do banco de dados

en: Upgrade to database version %d
pt: Atualizar para o banco de dados versão %d

en: Configuration source : %s
pt: Origem da configuração : %s

en: To use wordpress database, click this button.
pt: Para usar o banco de dados do Wordpress, clique neste botão.

en: FireStats database configuration will be lost.
pt: A configuração do banco de dados do FireStats será perdida.

en: Use Wordpress database
pt: Utilizar o banco de dados do Wordpress

en: To perform one of the following actions:
pt: Para realizar uma das seguintes ações:

en: Attach to an existing FireStats installation
pt: Anexar a uma instalação existente do FireStats

en: Install FireStats into an existing database
pt: Instalar FireStats num banco de dados existente

en: Create a new database and install FireStats there
pt: Criar um novo banco de dados e instalar o FireStats nele

en: Follow instructions in the help
pt: Siga as instruções da ajuda

en: Database host
pt: Servidor do banco de dados

en: Database name
pt: Nome do banco de dados

en: Database user name
pt: Nome do usuário do banco de dados

en: Database password
pt: Senha do banco de dados

en: Tables prefix
pt: Prefixo para as tabelas

en: Test connection
pt: Testar conexão

en: Click to install and switch to new FireStats tables
pt: Clique para instalar e alternar para as tabelas novas do FireStats

en: Install tables
pt: Instalar tabelas

en: Click to use this FireStats database
pt: Clique para utilizar o banco de dados do FireStats

en: Use this database
pt: Utilizar este banco de dados

en: To create a new database, an administrator user should be used in the above fields.
pt: Para criar um novo banco de dados, um usuário administrador deve utilizar os campos a seguir.

en: However, For security reason, it is recommended not to use a database administrator user for day to day operations.
pt: Porém, por motivo de segurança, é recomendável não utilizar um usuário administrador para as operações diárias.

en: Enter new user name and password for FireStats, this user will only have access to the FireStats database
pt: Entre com o novo nome de usuário e senha para o FireStats, este usuário somente terá acesso ao banco de dados do FireStats

en: If you will not specify user and password the Admin user and password will be used.
pt: Se você não especificar um usuário e senha, o usuário e senha do Administrador será utilizado.

en: FireStats User name
pt: Nome do usuário do Firestats

en: FireStats password
pt: Senha do FireStats

en: Create database
pt: Criar banco de dados

en: Attach to an existing FireStats database
pt: Anexar a um banco de dados existente do FireStats

en: Enter the parameters in the table, press %s, and then %s.
pt: Entre com os parâmetros na tabela, pressione %s e depois %s.

en: Enter the parameters into the table, <u>you need to enter a database administrator user</u>. press %s, and then enter FireStats database user and password, and finally press %s.
pt: Entre com os parâmetros na tabela, <u> você precisa utilizar um usuário administrador do banco de dados </u>. Pressione %s, e depois entre com o usuário e a senha do banco de dados do FireStats, e para finalizar pressione %s.

en: Support FireStats
pt: Suporte do FireStats

en: Even though FireStats is free, it takes a lot of time and hard work to develop and maintain.
pt: Mesmo sendo o FireStats gratuito, o mesmo necessita de muito tempo e trabalho árduo para desenvolvê-lo e mantê-lo.

en: If you like FireStats and would like to show your support for the hard work I put into it, You can make a small Donation. Even a $5 donation would be greatly appreciated.
pt: Se você gosta do FireStats e deseja mostrar o seu apoio pelo trabalho árduo realizado, podes fazer uma pequena doação. Mesmo 5 dólares serão bem-vindos.

en: Yeah, I want to help
pt: Sim, Eu preciso de ajuda

en: Nah, go away
pt: Não, caia fora

en: Maybe later
pt: Talvez mais tarde

en: Already donated
pt: Já contribui

en: FireStats is properly installed in the database
pt: Firestats está instalado corretamente no banco de dados

en: FireStats is not configured
pt: Firestats não está configurado

en: Database error, check your configuration
pt: Erro no banco de dados, verifique suas configurações

en: FireStats is not installed in the database
pt: Firestats não está instalado no banco de dados

en: FireStats database needs to be upgraded
pt: O banco de dados do FireStats precisa ser atualizado

en: The FireStats database version is newer than this code version, you need to upgrade FireStats
pt: A versão do banco de dados é posterior a versão do programa, você precisa atualizar o FireStats

en: Unknown database status code
pt: Código do estado do banco de dados desconhecido

en: Database error: %s
pt: Erro no banco de dados: %s

en: Invalid regular expression, see %s for more information
pt: Expressão regular inválida, veja %s para maiores informações

en: Data compacting is already in progress
pt: A compactação de dados já está em progresso

en: Site name not specified
pt: Nome do site não informado

en: Site ID must be a positive number
pt: A Identificação do site deve ser um número positivo

en: A site with the ID %s already exists
pt: Um site com a identificação %s já existe

en: No site with the id %s exists
pt: Nenhum site com a identificação %s existe

en: New site_id must not be empty
pt: O novo site_id não pode estar vazio

en: Can't move the hits to the same site
pt: Não é possível mover os acessos para o mesmo site

en: Empty url pattern
pt: Url padrão vazia

en: The URL already exists
pt: A URL já existe

en: Invalid IP address: %s
pt: Endereço IP inválido: %s

en: First IP address must be smaller than second IP address
pt: O primeiro endereço IP deve ser menor que o segundo endereço IP

en: The IP address(s) already exists
pt: O(s) endereço(s) IP já existe(m)

en: The bot wildcard %s is already in the database
pt: A máscara para o bot %s já está no banco de dados

en: Error opening file : %s
pt: Erro abrindo : %s

en: FireStats tools
pt: Ferramentas do FireStats

en: System test
pt: Teste do sistema

en: Reset password
pt: Zerar senha

en: This section contains various tools
pt: Esta seção contém várias ferramentas

en: I agree to send system information
pt: Eu concordo em enviar as informações sobre o sistema

en: Diagnostics
pt: Diagnósticos

en: System diagnostics page
pt: Página de diagnóstico do sistema

en: Open
pt: Abrir

en: PHP Version
pt: Versão do PHP

en: MySQL Version
pt: Versão do MySQL

en: Memory limit
pt: Limite de memória

en: Database cache
pt: Cache do banco de dados

en: The following section can recalculate different aspects of the database. you don't normally need to use it.
pt: A seção a seguir pode recalcular diferentes aspectos do banco de dados. Você nomalmente não precisa utilizar isto.

en: Recalculate country codes
pt: Recalcular os códigos das cidades

en: Start
pt: Iniciar

en: Rebuild database cache
pt: Reconstruir o cache do banco de dados

en: Recalculate search engine terms
pt: Recalcular os termos do mecanismo de busca

en: All sites
pt: Todos os sites

en: Specific sites
pt: Sites específicos

en: Edit user
pt: Editar usuário

en: New password (Optional)
pt: Nova Senha (Opcional)

en: Verify new password
pt: Verificar nova senha

en: User can access statistics from
pt: O usuário pode acessar as estatísticas a partir de

en: Comma separated list of allowed site ids (example : 1,4,6)
pt: Lista de identificação de sites habilitados separados por vírgula (Exemplo: 1,4,6)

en: Log out
pt: Desconectar

en: Hide
pt: Ocultar

en: Create a new user
pt: Criar um novo usuário

en: Error connecting to database (%s)
pt: Erro ao conectar o banco de dados (%s)

en: Invalid email address
pt: Endereço de e-mail inválido

en: A user with this name already exists
pt: Já existe um usuário com o mesmo nome

en: A user with this email address already exists
pt: Já existe um usuário com o mesmo endereço de e-mail

en: Invalid site id: %s
pt: Identificação do site inválida: %s

en: You can request an password reset email from here. If it does not work or you don't know your username or email, you can also change your password using the %s
pt: Você pode pedir um e-mail de restauração da senha através daqui. Se isto não funcionar ou você não souber o nome do usuário ou e-mail, você também pode mudar a sua senha utilizando o(a) %s

en: Emergency user management page
pt: Página de emergência de gerenciamento do usuário

en: A user with this username and email was not found
pt: Um usuário com este nome ou e-mail não foi encontrado!

en: FireStats password recovery
pt: Recuperar senha do FireStats

en: Click %s to change your FireStats password, this link will work for a short time
pt: Clique %s para alterar sua senha do FireStats, este link irá funcionar por pouco tempo

en: Email sent
pt: E-mail enviado

en: Failed to send email
pt: Falha ao enviar e-mail

en: Failed, maybe too much time have passed since you generated the email? %s
pt: Falhou, talvez passou muito tempo desde que você gerou o e-mail? %s

en: try again
pt: tentar outra vez

en: New password
pt: Nova senha

en: Change password
pt: Alterar senha

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Send password reset email
pt: Enviar e-mail de restauração da senha

en: Message
pt: Mensagem

en: This page will allow you to change the password of any user in FireStats.
pt: Esta página irá permitir que você altere a senha de qualquer usuário no FireStats.

en: For security reasons, you must first edit the file %s
pt: Por motivo de segurança, você deve inicialmente editar o arquivo %s

en: and change the line %s to %s and then refresh this page.
pt: e então altere a linha %s para %s e atualize esta página.

en: Don't forget to change it back when you are done.
pt: Não se esqueça de alterar de voltar quando estiver ok.

en: IMPORTANT
pt: IMPORTANTE

en: You need to select an bot you want to remove from the table
pt: Você precisa selecionar o bot que deseja eliminar da tabela

en: You need to select a record from the table
pt: Você precisa selecionar um registro da tabela

en: Stop
pt: Parar

en: Compacting...
pt: Compactando...

en: Stopping...
pt: Parando...

en: Abort
pt: Abortar

en: Canceled
pt: Cancelado

en: Session expired, press ok to reload
pt: Sessão expirada, pressione ok para recarregar

en: Upgrading, do not interrupt
pt: Atualizando, não interrompa

en: Upgrade
pt: Atualizar

en: Transfer
pt: Transferência

en: User name and password are required to connect to database
pt: Nome de usuário e senha são necessários para conectar o banco de dados

en: Error establishing mySQL database connection
pt: Erro conectando o banco de dados do MySQL

en: Database name is required to connect to database
pt: Nome do banco de dados é necessário para conectar o banco de dados

en: mySQL database connection is not active
pt: A conexão ao banco de dados MySQL não está ativa

en: Unexpected error while querying database
pt: Erro inesperado enquanto examinava o banco de dados

en: Can't disconnect: %s
pt: Não é posível desconectar: %s

en: Not connected
pt: Não conectado
