FireStats1.5 ja_JP.po - en to ja translation catalogue (428 entries)

en: Unsupported action code : %s
ja: サポートしていないアクションコードです: %s

en: Unexpected output: %s
ja: 予期せぬ出力: %s

en: Invalid boolean value : %s
ja: 不正なブール値: %s

en: Invalid integer : %s
ja: 不正な整数: %s

en: Invalid or none positive integer : %s
ja: 不正もしくは正（プラス）の整数でありません: %s

en: Invalid IP address
ja: 不正なIPアドレス

en: Excluded users list saved
ja: 統計から除外するユーザを変更しました

en: Added %s to bots list
ja: %s をボットリストに追加しました

en: Empty string is not allowed
ja: 何も入力されていません

en: Removed
ja: 削除しました

en: Not using configuration file
ja: 設定ファイルを使っていません

en: Not installed inside Wordpress
ja: Wordpress内にインストールされていません。

en: Failed to delete fs-config.php : %s
ja: fs-config.php の削除に失敗しました : %s

en: Error upgrading tables
ja: テーブルのアップグレードができません

en: Error installing tables
ja: テーブルがインストールできません

en: Error rebuilding database cache
ja: データベースキャッシュの再構築できません

en: Database cache rebuilt successfully
ja: データベースキャッシュを再構築しました

en: %s days can be compacted, database size %s
ja: %s 日分のデータを圧縮できます

en: Unkown field: %s
ja: 不明なフィールドです : %s

en: IP-to-country database is already up-to-date
ja: IP2Cデータベースは、すでに最新のものです。

en: An error has occured while trying to update the IP-to-country database
ja: IP2Cデータベースの更新中にエラーが発生しました

en: file
ja: ファイル

en: You can update the database manually by downloading this %s and extracting it into %s
ja: この%sをダウンロード・展開して、%s ディレクトリに置けば手動でも更新できます。

en: this
ja: これ

en: You can update the database manually by opening %s and downloading the <b>zip_url</b>, and extracting it into %s
ja: %s を開き、<b>zip_url</b> をダウンロード・展開して、%s ディレクトリに置けば手動でも更新できます。

en: Error
ja: エラー

en: Error updating bots list: %s
ja: ボットリストが更新できません: %s

en: Successfully updated bots list
ja: ボットリストを更新しました

en: Error purging excluded records: %s
ja: 統計から除外したログを完全削除できません: %s

en: Purged excluded records
ja: 統計除外ログを完全削除しました

en: Error connecting to database
ja: データベースに接続できません

en: Compacting %s days, %s done, database size is %s
ja: %s 日分 %s のデータを圧縮しました

en: %d of %d
ja: %d / %d

en: Incorrect user-name or password
ja: ユーザ名かパスワードを間違えています

en: User name not specified
ja: ユーザ名が指定されていません

en: Email not specified
ja: メールが指定されていません

en: Password not specified
ja: パスワードが入力されていません

en: Passwords did not match
ja: パスワードが合いません

en: Empty password
ja: パスワードが空です

en: Error connecting to database (%s)
ja: データベース接続エラー (%s)

en: Invalid email address
ja: 不正なメールアドレス

en: A user with this name already exists
ja: すでに存在するユーザ名

en: A user with this email address already exists
ja: すでに存在するユーザのメールアドレス

en: Invalid site id: %s
ja: 不正なサイトID: %s

en: FireStats is properly installed in the database
ja: FireStatsはデータベースの中に適切にインストールされています

en: FireStats is not configured
ja: 何も入力されていません

en: Database error, check your configuration: %s
ja: データベースエラー。設定を確認してください: %s

en: FireStats is not installed in the database
ja: FireStatsはデータベースの中にインストールされていません

en: FireStats database needs to be upgraded
ja: FireStats データベースのアップグレードが必要です

en: The FireStats database version is newer than this code version, you need to upgrade FireStats
ja: FireStatsデータベースのバージョンが、現在のバージョンより新しくなっています。FireStatsのアップグレードが必要です。

en: Unknown database status code
ja: 不明なデータベース ステータス コードです

en: Database error: %s
ja: データベースエラー: %s

en: Invalid regular expression, see %s for more information
ja: 無効な正規表現です。%s を読んで参考にしてください

en: Error accessing database
ja: データベースにアクセスできません

en: Error creating database
ja: データベースが作成できません

en: Error creating user
ja: ユーザが作成できません

en: Error creating tables
ja: テーブルが作成できません

en: Error saving configuration
ja: 設定を保存できません

en: Wrong password
ja: パスワードが違います

en: FireStats tables are not installed
ja: FireStats データテーブルがインストールされていません

en: FireStats is installed
ja: FireStats がインストールされました

en: Another FireStats database detected
ja: 別の FireStats データベースが見つかりました

en: New database created successfuly
ja: 新しいデータベースが作成されました

en: Unexpected error code %s
ja: エラー発生： %s

en: Not configured
ja: 設定されていません

en: FireStats configuration file
ja: FireStats 設定ファイル

en: Wordpress configuration file
ja: WordPress 設定ファイル

en: External configuration
ja: 外部設定

en: Configuration file %s is not writable, you can either:
ja: 設定ファイル %s は書き込み不可です。次のどちらかができます:

en: Fix the problem by making it writable
ja: 書き込み可能にすることによって問題が修正されます

en: download the %s and upload it into %s
ja: %s をダウンロードして、%s にアップロードしてください

en: Operation already in progress
ja: IPアドレス %s はデータベースに登録済みです

en: Data compacting is already in progress
ja: データはすでに圧縮されています

en: MySQL 4.1.14 or newer is required for data compacting support
ja: データ圧縮には、MySQL 4.1.0 以上が必要です

en: Site name not specified
ja: サイト名が入力されていません

en: Site ID must be a positive number
ja: サイトIDは正（プラス）の数でなければなりません

en: A site with the ID %s already exists
ja: ID %s のサイトが、すでにあります

en: No site with the id %s exists
ja: ID %s のサイトが、ありません

en: New site_id must not be empty
ja: 新しいサイトIDは空ではいけません

en: Can't move the hits to the same site
ja: 同じサイトにヒット数を移動することはできません

en: Empty url pattern
ja: URLパターン（正規表現）が空です

en: The URL already exists
ja: そのURLはすでにあります

en: Invalid IP address: %s
ja: IPアドレスが不正です: %s

en: First IP address must be smaller than second IP address
ja: 初めのIPアドレスは、次のIPアドレスより小さくしてください

en: The IP address(s) already exists
ja: そのIPアドレスはすでにあります

en: The bot wildcard %s is already in the database
ja: ボット・ワイルドカード %s はデータベースに登録済みです

en: Unknown
ja: 不明

en: Error opening file : %s
ja: ファイルオープン エラー : %s

en: Error exporting bots list
ja: ボットリストをエクスポートできません

en: If you have any problems or questions, please visit the %s
ja: ご意見・ご要望は %s へ

en: FireStats homepage
ja: FireStats 公式サイト

en: Log out %s
ja: ログ出力 %s

en: Demo
ja: デモ

en: Hide
ja: ×

en: Unknown site type
ja: 不明なサイト形式

en: Collect hits from PHP pages
ja: 一般のPHPページでの統計方法

en: To allow FireStats to track access to your pages, you need to add the following line inside the head tag of each of the pages you want to monitor (the page must be a php page).
ja: FireStats は、あなたのウェブページのアクセスを解析してくれます。管理したいウェブページに head タグ内に埋め込む必要があります（ PHP が動作しなければなりません）。

en: A typical page header will look like this:
ja: head タグ内の設定例：

en: WordPress
ja: WordPress の設定

en: The WordPress plugin registers itself automatically when it's activated
ja: WordPress プラグインは「有効化」したとき自動的に登録されます

en: plugin
ja: プラグイン

en: module
ja: モジュール

en: Collect hits from a %s site
ja: 一般のPHPサイトでの統計方法

en: and then configure it in the administration menu with the path %s and the ID %s
ja: そして、パス %s とID %s で、管理メニューから設定します

en: and then edit the lines in %s to contain this:
ja: そして、これを含むために、%sを含む行を編集してください：

en: To collect statistics from your %s site your need to install the %s
ja: サイト%sからの集計に、%sをインストールする必要があります

en: Link here
ja: リンク

en: Name
ja: サイト名

en: Email
ja: メール

en: Security level
ja: セキュリティレベル

en: Admin
ja: 管理者

en: User
ja: ユーザ

en: Add a new user
ja: 新しいユーザを追加

en: Type
ja: タイプ

en: Page views
ja: ページビュー

en: How to integrate with this site
ja: このサイトと統合する方法

en: Orphaned hits
ja: 単独ヒット

en: Add a new site
ja: サイトを追加

en: Generic PHP site
ja: PHPサイト

en: Wordpress
ja: WordPress

en: Invalid
ja: 不正

en: You are not allowed to view the statistics of any site, please contact your system administrator
ja: サイト統計の閲覧が許可されていません。システム管理者に連絡してください

en: All
ja: すべて

en: Show statistics from
ja: 統計表示

en: unknown
ja: 不明

en: IP
ja: IPアドレス

en: TimeStamp
ja: 日時

en: Referrer
ja: 参照元（リファラ）

en: Image
ja: 種別

en: UserAgent
ja: ブラウザ（UA）

en: No data yet, go get some hits
ja: データがありません

en: Empty
ja: データがありません

en: Start date is missing
ja: 開始日が指定されていません。

en: End date is missing
ja: 終了日が指定されていません。

en: Please wait...
ja: しばらくお待ちください…

en: %d hits from %s
ja: %s から %d ヒット

en: Others
ja: その他

en: System information
ja: システム情報

en: You can help by sending anonymous system information that will help make better decisions about new features
ja: 匿名のシステム情報を送信することによって、次期バージョンの機能の決定に役立てることができます

en: The information will be sent anonymously, but a unique identifier will be sent to prevent duplicate entries from the same FireStats
ja: この情報は匿名で送信されます。ただし、同じ FireStats からの重複エントリを防ぐために、ユニークIDが送信されます

en: Page views in last 24 hours
ja: ページビュー（過去24時間）

en: Page views since midnight
ja: 午前0時からのヒット数

en: Visits in last 24 hours
ja: ビジター数（過去24時間）

en: Visits since midnight
ja: 午前0時からのビジター数

en: Import bots list
ja: ボットリストを置換

en: Select bot-list file
ja: ボットリストファイルの選択

en: Import type
ja: インポート種別

en: Add to bots list
ja: ボットリストに追加

en: Replace bots list
ja: ボットリストを置換

en: Send File
ja: ファイル送信

en: Incorrect file format
ja: 不正なファイル形式です

en: Error importing bots list : %s
ja: ボットリスト %s がインポートできません

en: bots list imported successfully
ja: ボットリストをインポートしました

en: Error creating temporary file
ja: テンポラリファイルの生成ができません

en: Error opening connection to %s
ja: %s の接続開始ができません

en: Error sending request to %s
ja: %s の送信要求ができません

en: Server returned error %s for %s
ja: サーバがエラーを返しました：%s - %s

en: Error reading data from %s : %s
ja: %sからデータが読み取れません: %s

en: Error extracting IP-to-country database: %s
ja: IP2Cデータベースが展開できません: %s

en: Unsupported file type : %s
ja: サポートしていないファイル形式です: %s

en: can't update ip-to-country database, read-only directory : %s
ja: IP2Cデータベースが更新できません。ディレクトリが書き込み不可 : %

en: can't update ip-to-country database, read-only file : %s
ja: IP2Cデータベースが更新できません。ファイルに書き込み不可 : %

en: Error installing new IP-to-country database
ja: 新しいIP2Cデータベースがインストールできません

en: Successfuly updated IP-to-country database
ja: IP2Cデータベースを更新しました

en: Error updating version file : %s
ja: 更新に失敗したバージョン : %s

en: Create administrator user
ja: 管理権限ユーザを作成

en: You need to create an administrator user for FireStats.
ja: FireStats 用の管理者を作成する必要があります

en: The administrator has full control over FireStats, and will be able to create other users/administrators from the administration interface
ja: 管理者は、FireStats にたいするすべての操作ができます。管理インターフェースから、ほかのユーザや管理者を登録することができます

en: User name
ja: ユーザ名

en: Password
ja: パスワード

en: Verify password
ja: 確認のためもう１回

en: Create user
ja: ユーザ作成

en: Database status
ja: データベースの状態

en: Upgrade to database version %d
ja: データベース・バージョン %d にアップグレード

en: Configuration source : %s
ja: 設定ソース : %s

en: To use wordpress database, click this button.
ja: WordPressのデータベースを利用する場合は下のボタンを押してください。

en: FireStats database configuration will be lost.
ja: FireStatsデータベースの設定がなくなりました。

en: Use Wordpress database
ja: WordPressのデータベースを利用する

en: To perform one of the following actions:
ja: 次の中から１つ選んで作業してください。

en: Attach to an existing FireStats installation
ja: いまインストールされている FireStats に取り付ける

en: Install FireStats into an existing database
ja: いまあるデータベースの中に FireStats をインストールする

en: Create a new database and install FireStats there
ja: 新しいデータベースを作成して、FireStats をそこにインストールする

en: Follow instructions in the help
ja: 詳しくはヘルプの指示にしたがってください

en: Database host
ja: ホスト名

en: Database name
ja: データベース名

en: Database user name
ja: ユーザ名

en: Database password
ja: パスワード

en: Tables prefix
ja: 接頭辞

en: Test connection
ja: 接続テスト

en: Click to install and switch to new FireStats tables
ja: 新しいFiresStatsテーブルをインストールして使うときにクリック

en: Install tables
ja: データテーブルのインストール

en: Click to use this FireStats database
ja: このFireStatsデータベースを使うにはクリック

en: Use this database
ja: このデータベースを使う

en: To create a new database, an administrator user should be used in the above fields.
ja: 新しいデータベースを作成するには、フィールドを操作できる権限が必要です

en: However, For security reason, it is recommended not to use a database administrator user for day to day operations.
ja: しかしながら、セキュリティ上の理由から、データベースの管理権限があるユーザを、通常作業で利用しないことを推奨します。

en: Enter new user name and password for FireStats, this user will only have access to the FireStats database
ja: FireStats 専用の新しいユーザ名とパスワードを入力してください。このユーザ はFireStats のデータベースだけにアクセスできます。

en: If you will not specify user and password the Admin user and password will be used.
ja: 特別なユーザが必要ない場合は、管理者のユーザ名とパスワードが使えます。

en: FireStats User name
ja: FireStats ユーザ名

en: FireStats password
ja: FireStats パスワード

en: Create database
ja: データベース作成

en: Help
ja: ヘルプ

en: Attach to an existing FireStats database
ja: いまある FireStats データベースを取り付ける

en: Enter the parameters in the table, press %s, and then %s.
ja: 入力フォームにデータベース接続に必要なパラメータを入力し、「%s」ボタンを押して、「%s」を押す。

en: Enter the parameters into the table, <u>you need to enter a database administrator user</u>. press %s, and then enter FireStats database user and password, and finally press %s.
ja: 入力フォームに<u>データベースの管理権限をもつユーザ名とパスワード</u>を入力し（データベース名は空けておきます）、「%s」ボタンを押します。そして、FireStas専用のユーザ名とパスワードを入力し、最後に「%s」ボタンを押します。

en: Options
ja: オプション

en: Select language
ja: 言語の選択

en: Save
ja: 設定変更

en: How to translate to a new language
ja: ほかの言語を翻訳する方法

en: Select your time zone
ja: タイムゾーン（時間帯）の選択

en: Time zone selection requires %s or newer
ja: タイムゾーン（時間帯）選択には、%s 以上が必要です

en: Select WHOIS provider
ja: WHOIS選択

en: Exclude hits
ja: 統計の補正

en: Purge excluded records stored in the database
ja: 統計から除外したログをデータベースから完全に削除する

en: Purge
ja: 完全削除

en: User agent
ja: ブラウザ（UA）

en: Automatic update
ja: 自動更新

en: Update now
ja: いま更新する

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: IP address
ja: IPアドレス

en: URL/Referrer
ja: URL/リファラ

en: Compact old data
ja: 古くなったデータの圧縮

en: %s compact data older than %s
ja: %s 圧縮するデータの期間 %s

en: Compact now
ja: いま圧縮する

en: Automatic version check
ja: 自動更新チェック

en: Automatically check if there is a new version of FireStats (recommended)
ja: FireStatsの最新版を自動確認する（推奨）

en: Hits processing mode
ja: ヒット処理モード

en: This section allow you to modify the way FireStats handles incomming hits. it is useful to fine tune FireStats for sites with very high load.
ja: このセクションでは、サイトのヒット処理方法を変更することができます。高負荷なサイトのために Firestats を調整するのに便利です

en: MySQL 5.0 or newer is required for faster processing modes
ja: 高速処理モードで利用するためには MySQL 5.0以上が必要です

en: Overriden by conf.php
ja: conf.php によって上書きされています

en: IP-to-country database
ja: IP2C（IPアドレス・国名変換）データベース

en: IP-to-country database version : %s
ja: IP2Cデータベース バージョン : %s

en: Automatically check if there is a new version of IP-to-country database
ja: IP2Cデータベースの最新バージョンを自動確認する

en: Update IP-to-country database now (only if needed)
ja: IP2Cデータベースをいま更新する(必要なときだけ)

en: Update
ja: 更新

en: Automatically
ja: 自動

en: Manually
ja: 手動

en: Please select
ja: 選んでください

en: One month
ja: 1か月前

en: Two months
ja: 2か月前

en: Three months
ja: 3か月前

en: Half a year
ja: 半年前

en: One year
ja: 1年前

en: Two years
ja: 2年前

en: Process immediatelly (Slow)
ja: 即時処理（低速）

en: Buffer hits (Fast)
ja: バッファー処理（高速）

en: Manage sites
ja: サイト管理

en: Warning, you can really mess things up from here, be careful!
ja: 警告： データがおかしくなることがあります。慎重に設定してください！

en: FireStats can collect statistics from multiple sites (on the same server).
ja: FireStats は、同じサーバの複数のサイトから集計することができます。

en: The site need to be registered in the sites table
ja: サイトはサイト管理テーブルに登録する必要があります

en: The site should be configured to use its ID when reporting a hit, click on the help button next to the site you created for more information
ja: サイトはヒット数の集計用にサイトIDを設定しなければなりません。ヘルプボタンをクリックすると詳しい説明が表示されます

en: Click %s for more information
ja: 詳しいことは %s をクリック

en: here
ja: ここ

en: Refresh statistics
ja: 更新

en: Not a positive number :
ja: 正（プラス）の数でありません。

en: Auto refresh every
ja: 自動更新する

en: minutes
ja: 分毎

en: Apply
ja: 適用

en: Status
ja: 統計

en: Last 24 hours
ja: 直近24時間

en: Since midnight
ja: 午前0時から

en: Visits
ja: ビジター数

en: Recent referrers
ja: リンク元

en: Show at most %s items for the last %s days, sorted by %s
ja: 表示する数（最大） %s 集計期間（日） %s ソート方法 %s

en: Search terms
ja: 期間集計

en: Show at most %s search terms for %s
ja: 表示する数（最大） %s 集計期間 %s

en: Start date:
ja: 開始日:

en: End date:
ja: 終了日:

en: Recent popular pages
ja: ヒット数

en: Show at most %s items for the last %s days
ja: 表示する数（最大） %s 集計期間（日） %s

en: Browsers
ja: ブラウザ

en: Show items for the last %s days
ja: 集計期間（日） %s

en: Operating systems
ja: OS

en: Countries
ja: 国別

en: Hits table
ja: アクセスログ

en: Number of hits to show
ja: 表示するログ数

en: Filter
ja: フィルタ

en: Clear
ja: クリア

en: Newest first
ja: 最新順

en: Most hits first
ja: ヒット数順

en: the last 24 hours
ja: 24時間

en: the last week
ja: 1週間

en: the last month
ja: 1か月間

en: the three months
ja: 3か月間

en: the last six months
ja: 6か月間

en: the last year
ja: 1年間

en: all time
ja: 全期間

en: time range
ja: 期間指定

en: Tools
ja: ツール

en: This section contains various tools
ja: この項目にはさまざまなツールがあります

en: I agree to send system information
ja: 私はシステム情報を送信することに同意します。

en: Diagnostics
ja: システム診断

en: System diagnostics page
ja: システム診断ページ

en: Open
ja: 開く

en: PHP Version
ja: PHPバージョン

en: MySQL Version
ja: MySQLバージョン

en: Memory limit
ja: メモリ制限

en: Database cache
ja: データベースキャッシュ

en: The following section can recalculate different aspects of the database. you don't normally need to use it.
ja: この項では、データ誤差を再計算します。普段、使う必要はありません。

en: Recalculate country codes
ja: 国別コードの再計算

en: Start
ja: 開始

en: Rebuild database cache
ja: データベースキャッシュの再構築

en: Recalculate search engine terms
ja: 検索ワードの再計算

en: Manage users
ja: ユーザ管理

en: You can manage users here
ja: ここでユーザを管理できます

en: Statistics widget
ja: 統計ウィジェット

en: You can configure the sidebar widgets from %s
ja: %s から、サイドバー Widgets を設定できます

en: The statistics widget requires the %s plugin for optimal usage.
ja: 統計ウィジェットを利用するには、%s プラグインが必要です。

en: You can also manually add the following code to your theme sidebar:
ja: 次のPHPコードをテーマのサイドバーに手動で入力しても使えます。

en: Comments icons
ja: コメント欄へのアイコン表示

en: Add flag icon to comments
ja: コメントに国旗アイコンを追加する

en: Add browser and operating system icons to comments
ja: コメントにブラウザアイコンとOSアイコンを追加する

en: Blog footer
ja: ブログのフッタ（ページ最下部）処理

en: Add FireStats footer to blog
ja: フッタに FireStats ロゴを追加する

en: Show statistics in footer
ja: フッタに統計を表示する

en: Excluded users
ja: 統計から除外するユーザ

en: WordPress users selected here will not be counted in the statistics
ja: ここで選択された WordPress ユーザーは、統計に含めません。

en: Permissions
ja: 許可

en: Select the minimum user role that can access FireStats (Only administrators can manage FireStats)
ja: FireStats にアクセスできる最低限のユーザー権限を選択してください（管理者だけは、FireStats を管理することができます）

en: Administrator
ja: 管理者 - (Administrator)

en: Editor
ja: 編集者 - (Editor)

en: Author
ja: 投稿者 - (Author)

en: Contributor
ja: 寄稿者 - (Contributor)

en: Subscriber
ja: 購読者 - (Subscriber)

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: WordPress site ID, every hit From this blog is recorded with this as the source Site ID
ja: WordPress のサイトIDは、このブログがヒットされるごとに、ソースサイトIDとして一緒に記録されます。

en: This should be the same ID as the Site ID in the sites table. you don't normally need to change this.
ja: サイトテーブルのサイトIDと同じIDでなければなりません。通常、変更する必要はありません。

en: This will update the titles of the blog posts inside FireStats, you don't normally need to use it
ja: これは FireStats 内部のブログ投稿記事のタイトルを更新します。通常、使う必要はありません

en: Recalculating matching bots
ja: ボット照合を再計算

en: Recalculating matching IP addresses
ja: IPアドレスの合致を再計算中

en: Recalculating matching urls
ja: URLの合致を再計算中

en: FireStats is under maintenance, please try again later
ja: FireStats はメンテナンス中です。あとで、もう一度お願いします

en: Statistics
ja: 統計

en: Settings
ja: 設定

en: WordPress settings
ja: WordPress設定

en: Database
ja: データベース

en: Users management
ja: ユーザ管理

en: Sites management
ja: サイト管理

en: Loading...
ja: ロード中…

en: FireStats tools
ja: FireStats ツール

en: System test
ja: システムテスト

en: Reset password
ja: パスワードをリセット

en: Done, took %s second
ja: 完了 %s 秒

en: %d seconds ago
ja: %d 秒経過

en: One minute ago
ja: 1 分経過

en: %d minutes ago
ja: %d 分経過

en: one hour ago
ja: 1 時間経過

en: %d hours ago
ja: %d 時間経過

en: One day ago
ja: 1 日経過

en: %d days ago
ja: %d 日経過

en: One week ago
ja: 1 週間経過

en: %d weeks ago
ja: %d 週間経過

en: %d months ago
ja: %d か月経過

en: One year ago
ja: 1 年経過

en: %d years ago
ja: %d 年経過

en: Failed to check version at %s, reason : %s
ja: %s のバージョンチェックに失敗しました。原因： %s

en: A new version of the IP-to-country database is available! you can update it from the settings tab
ja: IP2Cデータベースの最新版が出ています。設定タブから更新できます。

en: Version %s is available! click %s for more info
ja: バージョン %s があります！ %s をクリックすると詳しい情報が得られます。

en: Error opening %s
ja: オープンできません %s

en: Exclude IP address
ja: 除外IPアドレス

en: Single
ja: 単独

en: Range
ja: 範囲

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Range start
ja: 開始範囲

en: Range end
ja: 終了範囲

en: Close
ja: 閉じる

en: Exclude URL or referrer
ja: 除外URLかリファラ

en: Excluded url/referrer
ja: 除外URL・リファラ

en: Yes (Recommended)
ja: はい（推奨）

en: No
ja: いいえ

en: Compacting old data
ja: 古くなったデータの圧縮

en: FireStats can tranform old data to a more compact form,
ja: FireStats は、古くなったデータを圧縮することができます。

en: This will reduce storage size and improve performance at the cost of losing some information which is not essential.
ja: 重要でなくなったデータ項目を削除することによって、データサイズを小さくして、パフォーマンスを向上させます。

en: it is highly recommended that you allow FireStats to do this automatically.
ja: FireStats に自動的に処理させておくことを、強く推薦します。

en: Click %s if you would like FireStats to automatically compact data older than %s days
ja: %s をクリックすると、自動で %s 日前より古いデータが自動的に圧縮されます。

en: Click %s if you want to compact data manually or change compacting options (From the Settings tab)
ja: %s をクリックすると、手動でデータが圧縮されます。また、「設定」タブから設定の変更ができます。

en: Delete site
ja: サイト削除

en: This will delete this site from the database, the operation is irreversible!
ja: データベースからこのサイトの集計データを削除してしまうと、元に戻すことはできません

en: What do you want to do with the site hits?
ja: このサイトの集計データをどうしますか？

en: Delete all the hits
ja: 集計データをすべて削除する

en: Transfer the hits to another site
ja: 集計データを別のサイトに転送する

en: Enter an existing site ID to transfer the hits to
ja: 集計データを移すために、既存のサイトIDを入力してください

en: Delete
ja: 削除

en: No such user
ja: そのようなユーザはいません

en: Delete user
ja: ユーザ削除

en: You can help by sending anonymous system information that will help make better decisions about new features.
ja: 次期バージョンの新機能の決定に、匿名でシステム情報を送信することによって、あなたは手助けをすることができます。

en: You can change this later from the Tools tab
ja: あとで「ツール」タブから設定を変更できます

en: Do you agree to send anonymous system information?
ja: 匿名でシステム情報を送信することに同意しますか？

en: Sure, send system information
ja: はい。システム情報を送信します

en: Nope, don't send
ja: いいえ。送信しません

en: Even though FireStats is free, it takes a lot of time and hard work to develop and maintain.
ja: FireStats はフリーです。しかし、開発や管理に膨大な時間を費やしていることにご理解ください。

en: If you like FireStats and would like to show your support for the hard work I put into it, You can make a small Donation. Even a $5 donation would be greatly appreciated.
ja: FireStats を気に入ってくださり、開発支援をしてくださる方は、小さな寄付ができます。わずかな額でも大変助かります。

en: Yeah, I want to help
ja: はい。やり方を教えてください

en: Nah, go away
ja: いいえ

en: Maybe later
ja: たぶんあとで

en: Already donated
ja: すでに寄付しています

en: All sites
ja: すべてのサイト

en: Specific sites
ja: 特定のサイト

en: Edit user
ja: ユーザ変更

en: Create a new user
ja: 新しいユーザを作成

en: New password (Optional)
ja: 新しいパスワード（オプション）

en: Verify new password
ja: 確認用

en: User can access statistics from
ja: ユーザは次の統計にアクセスできます

en: Comma separated list of allowed site ids (example : 1,4,6)
ja: 許可するサイトIDをコンマで区切ってください（例 : 1,4,6）

en: Edit site
ja: サイト編集

en: Create a new site
ja: 新しいサイトを作成

en: Automatic
ja: オートインクリメント

en: Baseline page views
ja: ページビューの起算数

en: Baseline visitors
ja: ビジターの起算数

en: Message
ja: メッセージ

en: This page will allow you to change the password of any user in FireStats.
ja: このページでは、FireStats 内の各ユーザーのパスワードを変更できます。

en: For security reasons, you must first edit the file %s
ja: セキュリティ上の理由により、ファイル %s を最初に編集しなければなりません

en: and change the line %s to %s and then refresh this page.
ja: そして、%s 行を %s に変えてください。それから、このページをリロードしてください。

en: Don't forget to change it back when you are done.
ja: 処理したとき、元に戻す変更を忘れないでください。(Don't forget to change it back when you are done.)

en: IMPORTANT
ja: 【重要】

en: You can request an password reset email from here. If it does not work or you don't know your username or email, you can also change your password using the %s
ja: ここからメールでパスワードの変更を申請できます。動作しないとか、ユーザ名やメールアドレスを知らない場合、%s を使って、パスワードを変更することもできます

en: Emergency user management page
ja: 緊急ユーザ管理ページ

en: A user with this username and email was not found
ja: このユーザ名とメールアドレスを持つユーザが、見つかりませんでした

en: FireStats password recovery
ja: FireStats パスワード復元

en: Click %s to change your FireStats password, this link will work for a short time
ja: FireStats パスワードを変更するために、%s をクリックしてください。このリンクは短時間機能します

en: Email sent
ja: メール送信済み

en: Failed to send email
ja: メール送信失敗

en: Failed, maybe too much time have passed since you generated the email? %s
ja: 失敗しました。メールを作成してから長い時間が経過していませんか？ %s

en: try again
ja: もう一度お願いします

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: Change password
ja: パスワード変更

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Send password reset email
ja: パスワードをリセットしたメールを送る
