Firestats - en to hu translation catalogue (464 entries)

en: Loading...
hu: Betöltés...

en: Total : %s page views and %s visits
hu: Összesen : %s találat - %s újratöltés

en: Last 24 hours : %s page views and %s visits
hu: 24 óra adatai : %s találat - %s újratöltés

en: You are not authorized to access FireStats
hu: Nincs jogod a FireStatshoz hozzáférni

en: Title:
hu: Cím:

en: Hide FireStats logo
hu: FireStats logo elrejtése

en: Popular posts
hu: Híres bejegyzések

en: Number to show
hu: Megjelenő találatok száma

en: Days ago (Empty for all time)
hu: napja

en: Pages displayed :
hu: Megtekintett oldalak :

en: Unique visitors :
hu: Egyedi látogatók :

en: Pages displayed in last 24 hours :
hu: Megtekintett oldalak 24 órája :

en: Unique visitors in last 24 hours :
hu: Egyedi látogatók 24 órája :

en: pages viewed
hu:  megtekintett oldalak

en: today
hu: ma

en: visits
hu:  látogatók

en: Error
hu: Hiba

en: Access denied
hu: Hozzáférés megtagadva

en: Error connecting to database, check your database server
hu: Hiba az adatbázishoz való csatlakozáskor. Kérlek ellenőrizd az adatbázis szervert.

en: To access the configuration screen, please delete %s
hu: Beálításhoz való hozzáféréshez törölje a következőt: %s

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Username
hu: Felhasználó

en: Password
hu: Jelszó

en: Remember me for the next 14 days
hu: Emlékezzen rám 2 hétig

en: Forgot your password? click %s.
hu: Elfelejtette a jelszót? Kattintson %s.

en: here
hu: itt

en: Stop
hu: Megállít

en: Compacting...
hu: Tömörítés...

en: Stopping...
hu: Megállítás...

en: Compact now
hu: Tömörítés

en: Abort
hu: Megszakítás

en: Start
hu: Indítás

en: Canceled
hu: Mégsem

en: Not a positive number :
hu: Nem pozitív szám :

en: Session expired, press ok to reload
hu: A session érvényessége lejárt, kattints az ok gombra a frissítéshez

en: Upgrading, do not interrupt
hu: Frissítés, kérlek ne szakítsd meg

en: Upgrade
hu: Frisítés

en: You need to select an bot you want to remove from the table
hu: Válassza ki az eltávolítandó robotot a listából

en: You need to select a record from the table
hu: Válaszd ki a bejegyzést a táblából

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Delete
hu: Törlés

en: Transfer
hu: Átvitel

en: User name and password are required to connect to database
hu: Felhasználói név és jelszó szükséges az adatbázishoz kapcsolódáshoz

en: Error establishing mySQL database connection
hu: Hiba a mySQL adatbázishoz kapcsolódáskor

en: Database name is required to connect to database
hu: Szükséges az adatbázis neve a kapcsolódáshoz

en: mySQL database connection is not active
hu: mySQL adatbázis inaktív

en: Unexpected error while querying database
hu: Kiszámíthatatlan hiba

en: Can't disconnect: %s
hu: Nem lehet lekapcsolódni : %s

en: Not connected
hu: Nincs kapcsolat

en: Unsupported action code : %s
hu: Hibás parancs kód : %s

en: Unexpected output: %s
hu: Hiba : %s

en: Invalid boolean value : %s
hu: Hiba : %s

en: Invalid integer : %s
hu: Hibás tartomány : %s

en: Invalid or none positive integer : %s
hu: Érvénytelen vagy nem pozitív egész : %s

en: Invalid IP address
hu: Hibás IP cím

en: Excluded users list saved
hu: Kivétel listva mentve

en: Added %s to bots list
hu: %s hozzá lett adva a robot listához

en: Empty string is not allowed
hu: Üres mező nincs engedélyezve

en: Removed
hu: Eltávolítva

en: Not using configuration file
hu: Nincs konfigurációs fájl

en: Not installed inside Wordpress
hu: Nem lett telepítve a Wordpress rendszerből

en: Failed to delete fs-config.php : %s
hu: fs-config.php törlése sikertelen : %s

en: Error upgrading tables
hu: Hiba a táblák frissítésében

en: Error installing tables
hu: Hiba a táblák telepítésekor

en: %s days can be compacted, database size %s
hu: %s nap tömöríthető, adatbázis mérete %s

en: Unkown field: %s
hu: Ismeretlen mező : %s

en: IP-to-country database is already up-to-date
hu: IP-to-country frissítésére nincs szükség

en: An error has occured while trying to update the IP-to-country database
hu: Hiba lépett fel az IP-to-country frissítésekor

en: file
hu: fájl

en: You can update the database manually by downloading this %s and extracting it into %s
hu: Frissítheti az adatbázist a %s letöltésével, amit a %s könyvtárba kell kibontani

en: this
hu: ez

en: You can update the database manually by opening %s and downloading the <b>zip_url</b>, and extracting it into %s
hu: Frissítheti az adatbázist a %s letöltésével, amit a %s könyvtárba kell kibontani.

en: Error updating bots list: %s
hu: Hiba a robotlista frissítésekor: %s

en: Successfully updated bots list
hu: Robotlista sikeresen frissült

en: Error purging excluded records: %s
hu: Hiba a bejegyzésekben: %s

en: Purged excluded records
hu: Bejegyzések

en: Error connecting to database
hu: Sikertelen kapcsolódás az adatbázishoz

en: Compacting %s days, %s done, database size is %s
hu: Tömörítés %s nap, %s kész, adatbázis mérete %s

en: %d of %d
hu: %d / %d

en: Incorrect user-name or password
hu: Hibás felhasználói név vagy jelszó

en: User name not specified
hu: Hibás felhasználó név

en: Email not specified
hu: Hibás e-mail

en: Password not specified
hu: Hibás jelszó

en: Passwords did not match
hu: Jelszó nem egyezik

en: Empty password
hu: Üres jelszó

en: Error connecting to database (%s)
hu: Sikertelen kapcsolódás az adatbázishoz (%s)

en: Invalid email address
hu: Érvénytelen e-mail cím

en: A user with this name already exists
hu: Ilyen nevű felhasználó már létezik

en: A user with this email address already exists
hu: Egy felhasználó már ezzel az e-mail címmel már létezik.

en: Invalid site id: %s
hu: Hibás oldal id : %s

en: FireStats is properly installed in the database
hu: FireStats adatbázisa telepítve lett

en: FireStats is not configured
hu: FireStats nincs beállítva

en: Database error, check your configuration: %s
hu: Adatbázis hiba, ellenőrizd a beállításokat: %s

en: FireStats is not installed in the database
hu: FireStats adatbázisa nem lett telepítve

en: FireStats database needs to be upgraded
hu: A FireStats adatbázis frissítésre szorul.

en: The FireStats database version is newer than this code version, you need to upgrade FireStats
hu: A FireStats adatbázis verzió újabb, érdemes frissíteni a jelenlegit

en: Unknown database status code
hu: Ismeretlen adatbázis kód

en: Database error: %s
hu: Adatbázis hiba : %s

en: Invalid regular expression, see %s for more information
hu: Hibás kiterjesztés.

en: Error accessing database
hu: Hiba az adatbázishoz való kapcsolódáskor

en: Error creating database
hu: Hiba az adatbázis létrehozásánál

en: Error creating user
hu: Hiba a felhasználó létrehozásakor

en: Error creating tables
hu: Hiba a táblák létrehozásakor

en: Error saving configuration
hu: Hiba a konfiguráció mentésekor

en: Wrong password
hu: Hibás jelszó

en: FireStats tables are not installed
hu: FireStats táblák nincsennek telepítve

en: FireStats is installed
hu: FireStats telepítve van

en: Another FireStats database detected
hu: Másik FireStats adatbázist találtunk

en: New database created successfuly
hu: Adatbázis létrehozása sikeres volt

en: Unexpected error code %s
hu: Hiba kód: %s

en: Not configured
hu: Nincs beállítva

en: FireStats configuration file
hu: FireStats konfigurációs fájl

en: Wordpress configuration file
hu: Wordpress konfigurációs fájl

en: External configuration
hu: Egyéb beállítások

en: Configuration file %s is not writable, you can either:
hu: Konfigurációs fájl ( %s ) nem írható. Megoldás:

en: Fix the problem by making it writable
hu: A probléma megoldható, ha írhatóvá teszed.

en: download the %s and upload it into %s
hu: töltsd le a %s fájlt és töltsd fel ide: %s

en: Operation already in progress
hu: A művelet folyamatban van

en: Data compacting is already in progress
hu: Adat tömörítése folyamatban

en: MySQL 4.1.14 or newer is required for data compacting support
hu: MySQL 4.1.14 vagy újabb szükséges az adatok tömörítéséhez

en: Site name not specified
hu: Hibás oldal elnevezés

en: Site ID must be a positive number
hu: Oldal ID pozitív számú legyen

en: A site with the ID %s already exists
hu: A %s oldal ID már létezik.

en: No site with the id %s exists
hu: Nincs oldal a %s ID-vel

en: New site_id must not be empty
hu: Az új site_id nem lehet üres

en: Can't move the hits to the same site
hu: Nem lehet ugyan arról az oldalról a találatok mozgatása

en: Empty url pattern
hu: Üres url minta

en: The URL already exists
hu: Az URL már létezik

en: Invalid IP address: %s
hu: Hibás IP cím : %s

en: First IP address must be smaller than second IP address
hu: Az első IP címnek kisebbnek kell lennie, mint a második IP cím

en: The IP address(s) already exists
hu: Az IP cím %s már megtalálható az adatbázisban

en: The bot wildcard %s is already in the database
hu: A robot %s már az adatbázisban van

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Error opening file : %s
hu: Hiba a fájl megnyitásakor: %s

en: Error exporting bots list
hu: Hiba a robotok exportálásakor

en: If you have any problems or questions, please visit the %s
hu: Ha kérdésed vagy problémád lenne, látogass el ide: %s

en: FireStats homepage
hu: FireStats weboldal

en: Support FireStats
hu: FireStats támogatása

en: Log out %s
hu: Kijelentkezés %s

en: Hide
hu: Elrejt

en: Unknown site type
hu: Ismeretlen oldal típus

en: Collect hits from PHP pages
hu: Találatok a PHP oldalakról

en: To allow FireStats to track access to your pages, you need to add the following line inside the head tag of each of the pages you want to monitor (the page must be a php page).
hu: Engedélyezheted FireStats-t, hogy a többi Wordpressen kívüli oldalt is átnázze, de ehhez az oldalak fejlécébe a következő PHP kódot kell beillesztened (az oldalaknak mindenképpen php oldalaknak kell lenniük).

en: A typical page header will look like this:
hu: A fejléc így néz ki :

en: WordPress
hu: Wordpress

en: The WordPress plugin registers itself automatically when it's activated
hu: A WordPress kiegészítő automatikusan regisztrálja magát, amikor aktiválod

en: plugin
hu: kiegészítő

en: module
hu: modul

en: Collect hits from a %s site
hu: Találatok a %s oldalról

en: and then configure it in the administration menu with the path %s and the ID %s
hu: és ezután az admin menü elérését (%s) és ID-jét (%s) kell beállítanod

en: and then edit the lines in %s to contain this:
hu: ezek után szerkeszd át a sorokat (%s), hogy ezt tartalmazzák:

en: To collect statistics from your %s site your need to install the %s
hu: A statisztika elkészítéséhez az oldaladról (%s) telepítened kell a következőt: %s

en: Link here
hu: itt

en: Name
hu: Név

en: Email
hu: E-mail

en: Security level
hu: Biztonsági szint

en: User
hu: Felhasználó

en: Add a new user
hu: Új felhasználó felvétele

en: Type
hu: Tipus

en: Page views
hu: Oldal megtekintések

en: How to integrate with this site
hu: Hogyan integrálódjon a oldalba

en: Orphaned hits
hu: Régebbi találatok

en: Add a new site
hu: Új oldal felvétele

en: Generic PHP site
hu: PHP oldal

en: Invalid
hu: Érvénytelen

en: You are not allowed to view the statistics of any site, please contact your system administrator
hu: Nem engedélyezett a statisztika megtekintése. További információért lépjen kapcsolatba az oldal üzemeltetőjével.

en: All
hu: Összes

en: Show statistics from
hu: Statisztika megjelenítése:

en: unknown
hu: ismeretlen

en: TimeStamp
hu: Idő

en: Referrer
hu: Honnan

en: Image
hu: Kép

en: UserAgent
hu: Látogató adatok

en: No data yet, go get some hits
hu: Jelenleg nincs adat

en: Empty
hu: Üres

en: Start date is missing
hu: Kezdő időpont hiányzik

en: End date is missing
hu: Befejező időpont hiányzik

en: Please wait...
hu: Kis türelmet...

en: %d hits from %s
hu: %d egyéb a %s címről

en: Others
hu: Egyéb

en: System information
hu: Rendszer információk

en: You can help by sending anonymous system information that will help make better decisions about new features
hu: Segíthetsz névtelen rendszerinformációk küldésével, hogy új funkciókat hozhassunk létre

en: The information will be sent anonymously, but a unique identifier will be sent to prevent duplicate entries from the same FireStats
hu: Az információk névtelenül lesznek elküldve, de egy egyedi azonosító lesz a FireStats számára elküldve, hogy ne legyenek duplikált bejegyzések

en: Page views in last 24 hours
hu: Megtekintések 24 órája

en: Page views since midnight
hu: Oldalmegtekintések éjszaka óta

en: Visits in last 24 hours
hu: Látogatások 24 órája

en: Visits since midnight
hu: Látogatások éjszaka óta

en: Import bots list
hu: Robot lista importálása

en: Select bot-list file
hu: Robotlista fájl kiválasztása

en: Import type
hu: Importálás típusa

en: Add to bots list
hu: Hozzáadás a robotokhoz

en: Replace bots list
hu: Robot lista kicserélése

en: Send File
hu: Fájl küldése

en: Incorrect file format
hu: Hibás fájlformátum

en: Error importing bots list : %s
hu: Hiba a robotlilsta importálásakor : %s

en: bots list imported successfully
hu: robotlista sikeresen importálva

en: Error creating temporary file
hu: Hiba a temp fájl elkészítésekor

en: Error opening connection to %s
hu: Hiba a kapcsolat megnyitásakor a %s címre

en: Error sending request to %s
hu: Hiba a %s címre való küldéskor

en: Server returned error %s for %s
hu: Szerver hibát jelez: %s - %s

en: Error reading data from %s : %s
hu: Hiba a %s adatok olvasásakor: %s

en: Error extracting IP-to-country database: %s
hu: Hiba az IP-to-country kibontásakor: %s

en: Unsupported file type : %s
hu: Ismeretlen fájltipus : %s

en: can't update ip-to-country database, read-only directory : %s
hu: Nem lehet frissíteni az ip-to-country-t, csak olvasható könyvtár: %s

en: can't update ip-to-country database, read-only file : %s
hu: Nem lehet frissíteni az ip-to-country-t, csak olvasható fájl: %s

en: Error installing new IP-to-country database
hu: Hiba az új IP-to-country telepítésekor

en: Successfuly updated IP-to-country database
hu: Sikeres IP-to-country frissítés

en: Error updating version file : %s
hu: Hibás frissítési verzió : %s

en: Create administrator user
hu: Adminisztrátor felhasználó felvétele

en: You need to create an administrator user for FireStats.
hu: Vegyen fel adminisztrátort a FireStats számára

en: The administrator has full control over FireStats, and will be able to create other users/administrators from the administration interface
hu: Az adminisztrátornak teljes jogosultsága van a FireStats rendszerben.

en: User name
hu: Felhasználó név

en: Verify password
hu: Jelszó ellenőrzése

en: Create user
hu: Felhasználó felvétele

en: Database status
hu: Adatbázis állapota

en: Upgrade to database version %d
hu: Adatbázis frissítése a %s verzióra.

en: Configuration source : %s
hu: Konfiguráció forrása : %s

en: To use wordpress database, click this button.
hu: A WordPress adatbázis használatához kattintson ide.

en: FireStats database configuration will be lost.
hu: A FireStats konfiguráció el fog veszni.

en: Use Wordpress database
hu: Wordpress adatbázis használata

en: To perform one of the following actions:
hu: Parancsok végrehajtása :

en: Attach to an existing FireStats installation
hu: Régebbi FireStats telepítés csatolása

en: Install FireStats into an existing database
hu: FireStats telepítése meglévő adatbázisba

en: Create a new database and install FireStats there
hu: Új FireStats adatbázis telepítése

en: Follow instructions in the help
hu: Tanácsok követése a súgóból.

en: Database host
hu: Adatbázis host

en: Database name
hu: Adatbázis neve

en: Database user name
hu: Adatbázis felhasználó neve

en: Database password
hu: Adatbázis jelszava

en: Tables prefix
hu: Táblázat prefixe

en: Test connection
hu: Próba kapcsolat

en: Click to install and switch to new FireStats tables
hu: Kattintson a DireStats táblázatok telepítéséhez

en: Install tables
hu: Táblázatok telepítése

en: Click to use this FireStats database
hu: kattintson a FireStats adatbázis használatához

en: Use this database
hu: Adatbázis használata

en: To create a new database, an administrator user should be used in the above fields.
hu: Új adatbázis készítéséhez az adminisztrátornak jóvá kell hagynia a mezőkez.

en: However, For security reason, it is recommended not to use a database administrator user for day to day operations.
hu: Biztonsági okokból nem ajánlott az adatbázis használata mindennapi szerkesztésre.

en: Enter new user name and password for FireStats, this user will only have access to the FireStats database
hu: Írja be a FireStats felhasználói nevét és jelszavát. A későbbiekben ezzel férhet majd hozzá a FireStats adatbázishoz.

en: If you will not specify user and password the Admin user and password will be used.
hu: Ha nem választ külön felhasználói nevet és jelszót, akkor az Admin beállítások fognak működni.

en: FireStats User name
hu: FireStats felhasználói név

en: FireStats password
hu: FireStats jelszó

en: Create database
hu: Adatbázis elkészítése

en: Help
hu: Súgó

en: Attach to an existing FireStats database
hu: Meglévő FireStats adatbázis

en: Enter the parameters in the table, press %s, and then %s.
hu: Írja be a paramétereket a táblába, nyomja a %s gombot, és ezután a %s gombot.

en: Enter the parameters into the table, <u>you need to enter a database administrator user</u>. press %s, and then enter FireStats database user and password, and finally press %s.
hu: Írja be a paramétereket a táblába, <u>de előtte adminként kell bejelentkezned</u>.nyomd meg a %s gombot, és lépj be a FireStats adatbázisba, majd nyomd meg az %s gombot.

en: Options
hu: Beállítások

en: Select language
hu: Nyelv kiválasztása

en: Save
hu: Mentés

en: How to translate to a new language
hu: Új nyelvre fordítás

en: Select your time zone
hu: Időzóna:

en: Time zone selection requires %s or newer
hu: Időzóna kiválasztásához szükséges: %s

en: Select WHOIS provider
hu: Válaszd ki a WHOIS szolgáltatót

en: Exclude hits
hu: Kivételek

en: Purge excluded records stored in the database
hu: Kivételek adatainak tisztítása az adatbázisból

en: Purge
hu: Tisztítás

en: User agent
hu: Felhasználó adatok

en: Automatic update
hu: Automatikus frissítés

en: Update now
hu: Frissítés

en: Import
hu: Importálás

en: Export
hu: Exportálás

en: IP address
hu:  IP címek

en: URL/Referrer
hu: URL/Referáló

en: Compact old data
hu: Régi adatok tömörítése

en: %s compact data older than %s
hu: %s adatok tömörítése, ha régebbi mint %s

en: Automatic version check
hu: Automatikus verzió ellenőrzés

en: Automatically check if there is a new version of FireStats (recommended)
hu: Automatikusan ellenőrizze, hogy van-e újabb FireStats verzió (ajánlott)

en: Hits processing mode
hu: Találati folyamatok

en: This section allow you to modify the way FireStats handles incomming hits. it is useful to fine tune FireStats for sites with very high load.
hu: Ezen a részen beállíthatod, hogy a FireStats hogyan kezelje a találatokat. Ez hasznos lehet, ha a kezelt weboldal nagy látogatottságú.

en: MySQL 5.0 or newer is required for faster processing modes
hu: MySQL 5.0 vagy újabb szükséges a gyorsabb folyamatok érdekében

en: Overriden by conf.php
hu: A conf.php megsemmisítette

en: IP-to-country database
hu: IP-to-country adatbázis

en: IP-to-country database version : %s
hu: IP-to-country adatbázis verzió: %s

en: Automatically check if there is a new version of IP-to-country database
hu: Automatikusan ellenőrzi, hogy van-e újabb IP-to-country verzió

en: Update IP-to-country database now (only if needed)
hu: IP-to-country frissítése

en: Update
hu: Frissítés

en: Automatically
hu: Automatikusan

en: Manually
hu: Kézzel

en: Please select
hu: Kérlek válassz

en: One week
hu: Egy hét

en: Two weeks
hu: Két hét

en: One month
hu: egy hónap

en: Two months
hu: két hónap

en: Three months
hu: három hónap

en: Half a year
hu: fél év

en: One year
hu: egy év

en: Two years
hu: két év

en: Process immediatelly (Slow)
hu: Pillanatnyi folyamatok (lassú)

en: Buffer hits (Fast)
hu: Buffer találatok (gyors)

en: Manage sites
hu: Oldalak beállítása

en: Warning, you can really mess things up from here, be careful!
hu: Figyelem! Információkat veszíthetsz el, legyél óvatos!

en: FireStats can collect statistics from multiple sites (on the same server).
hu: FireStats statisztikákat gyűjt össze az oldalakról (amik ugyan azon a szerveren vannak)

en: The site need to be registered in the sites table
hu: Az oldalt be kell regisztrálni az oldal-táblázatba

en: The site should be configured to use its ID when reporting a hit, click on the help button next to the site you created for more information
hu: Az oldal be lesz állítva, hogy megfelelően regisztrálja a találatokat. További információt a súgó gomb alatt találhatsz.

en: Click %s for more information
hu: Kattints %s további információért.

en: Refresh statistics
hu: Statisztika frissitese

en: Auto refresh every
hu: Automatikus frissítés

en: minutes
hu: percenként

en: Apply
hu: Módosítás

en: Status
hu: Állapot

en: Last 24 hours
hu: Látogatások 24 órája

en: Since midnight
hu: Este óta

en: Visits
hu: Látogatások

en: Recent referrers
hu: Gyakori oldalak

en: Show at most %s items for the last %s days, sorted by %s
hu: Mutassa a leg- %s elemet az elmúlt %s napban

en: Search terms
hu: Kereső-kulcsszavak

en: Show at most %s search terms for %s
hu: Mutassa a %s keresett elemet: %s

en: Start date:
hu: Kezdeti idő:

en: End date:
hu: Befejezési idő:

en: Recent popular pages
hu: Népszerű oldalak

en: Show at most %s items for the last %s days
hu: Mutassa a leg- %s elemet az elmúlt %s napban

en: Browsers
hu: Böngészők

en: Show items for the last %s days
hu: Elem megjelenítése az elmúlt %s napban

en: Operating systems
hu: Operációs rendszerek

en: Countries
hu: Országok

en: Hits table
hu: Találatok

en: Number of hits to show
hu: Megjelenő találatok száma

en: Filter
hu: Szűrő

en: Clear
hu: Tisztítás

en: Newest first
hu: Legújabb előre

en: Most hits first
hu: Legtöbb találat

en: the last 24 hours
hu: Látogatások 24 órája

en: the last week
hu: múlt héten

en: the last month
hu: múlt hónapban

en: the three months
hu: három hónapja

en: the last six months
hu: hat hónapja

en: the last year
hu: előző évben

en: all time
hu: eddig

en: time range
hu: időrendben

en: Tools
hu: Eszközök

en: This section contains various tools
hu: Ez a szekció különböző eszközt tartalmaz

en: I agree to send system information
hu: Beleegyezek a rendszerinformációk küldésébe

en: Diagnostics
hu: Diagnosztika

en: System diagnostics page
hu: Rendszer diagnosztika oldal

en: Open
hu: Megnyitás

en: PHP Version
hu: PHP Verzió

en: MySQL Version
hu: MySQL Verzió

en: Memory limit
hu: Memória határ

en: Database cache
hu: Adatbázis cache

en: The following section can recalculate different aspects of the database. you don't normally need to use it.
hu: A következő szekció az adatbázis műveleteket tartalmazza. Nem szükséges a használatuk!

en: Recalculate country codes
hu: Ország-kódok újrakalkulálása

en: Rebuild database cache
hu: Adatbázis cache újraépítése

en: Recalculate search engine terms
hu: Gyakori keresők

en: Manage users
hu: Felhasználók beállítása

en: You can manage users here
hu: Felhasználók beállítása

en: Statistics widget
hu: Statisztika widget

en: You can configure the sidebar widgets from %s
hu: Beállíthatod %s a sidebarodon a widgetet.

en: The statistics widget requires the %s plugin for optimal usage.
hu: A statisztika widgethez szükséges a %s plugin.

en: You can also manually add the following code to your theme sidebar:
hu: Manuálisan felveheted a következő kódot a sidebarodba:

en: Comments icons
hu: Komment ikonok

en: Add flag icon to comments
hu: Zászló a kommenteknél

en: Add browser and operating system icons to comments
hu: Böngésző és operációs rendszer ikon a kommenteknél

en: Add FireStats footer to blog
hu: FireStats footer a blogon

en: Show statistics in footer
hu: Statisztika megjelenítése a footerben

en: Excluded users
hu: Felhasználó kivételek

en: WordPress users selected here will not be counted in the statistics
hu: WordPress felhasználók nem lesznek beszámítva a statisztikába

en: Permissions
hu: Engedélyek

en: Select the minimum user role that can access FireStats (Only administrators can manage FireStats)
hu: Válassza ki a minimum felhasználói szintet a FireStats számára (csak adminisztrátoroknak)

en: Administrator
hu: Adminisztrátor

en: Editor
hu: Szerkesztő

en: Author
hu: Író

en: Contributor
hu: Együtműködés

en: Subscriber
hu: Feliratkozó

en: Advanced
hu: Haladó

en: WordPress site ID, every hit From this blog is recorded with this as the source Site ID
hu: WordPress ID, minden találat ebből a blogból felvételre kerül

en: This should be the same ID as the Site ID in the sites table. you don't normally need to change this.
hu: Ugyan annak az ID-nek kell lennie, mint az oldal ID-je. Ha nem ez látható, meg kell változtatni.

en: This will update the titles of the blog posts inside FireStats, you don't normally need to use it
hu: Ez firssíteni fogja a FireStatsban a blog címeket, nem kell normálisan használnod.

en: Recalculating matching bots
hu: Egyező botok újrakalkulálása

en: Recalculating matching IP addresses
hu: IP cím egyezések kiszámítása

en: Recalculating matching urls
hu: Egyező címek kiszámítása

en: FireStats is under maintenance, please try again later
hu: FireStats frissítés alatt áll, kérlek próbáld később

en: Statistics
hu: Statisztika

en: Settings
hu: Beállítások

en: WordPress settings
hu: Wordpress beállítások

en: Database
hu: Adatbázis

en: Users management
hu: Felhasználói beállítások

en: Sites management
hu: Oldalbeállítások

en: FireStats tools
hu: FireStats eszközök

en: System test
hu: Rendszer teszt

en: Reset password
hu: Jelszó újragenerálása

en: Done, took %s second
hu: Kész, %s másodpercbe telt.

en: %d seconds ago
hu: %d másodperccel ezelőtt

en: One minute ago
hu: Egy perccel ezelőtt

en: %d minutes ago
hu: %d perce

en: one hour ago
hu: egy órája

en: %d hours ago
hu: %d órával ezelőtt

en: One day ago
hu: egy napja

en: %d days ago
hu: %d nappal ezelőtt

en: One week ago
hu: egy hete

en: %d weeks ago
hu: %d héttel ezelőtt

en: %d months ago
hu: %d hónapja

en: One year ago
hu: Egy éve

en: %d years ago
hu: %d évvel ezelőtt

en: Failed to check version at %s, reason : %s
hu: Sikertelen a verzió ellenőrzés. Az ok a következő : %s

en: A new version of the IP-to-country database is available! you can update it from the settings tab
hu: Új IP-to-country jelent meg! Frissíteni a Beállítások fül alatt lehet.

en: Version %s is available! click %s for more info
hu: A %s verzió elérhető! További információhoz kattintson %s

en: Error opening %s
hu: Hiba a megnyitáskor %s

en: Exclude IP address
hu: IP cím kivételek

en: Single
hu: Egyedi

en: Range
hu: Tartomány

en: IP Address
hu: IP cím

en: Range start
hu: Tartomány kezdése

en: Range end
hu: Terület vége

en: Close
hu: Bezárás

en: Exclude URL or referrer
hu: URL vagy referáló tiltása

en: Excluded url/referrer
hu: URL/referáló kivételek

en: Yes (Recommended)
hu: Igen (ajánlott)

en: No
hu: Nem

en: Compacting old data
hu: Régi adatok tömörítése

en: FireStats can tranform old data to a more compact form,
hu: FireStats tömörítheti a régi adatokat

en: This will reduce storage size and improve performance at the cost of losing some information which is not essential.
hu: Ez adatvesztés nélkül jár, viszont a rendszer gyorsaságát segítheti.

en: it is highly recommended that you allow FireStats to do this automatically.
hu: ajánlott a FireStats számára ezt a funkciót engedélyezni.

en: Click %s if you would like FireStats to automatically compact data older than %s days
hu: Kattints %s ha szeretnéd, hogy a FireStats automatikusan tömörítse a %s napos adatokat

en: Click %s if you want to compact data manually or change compacting options (From the Settings tab)
hu: Kattitns %s ha szeretnéd kézzel tömöríteni az adatokat, vagy változtatni szeretnél a tömörítési beállításokon (Beállítások fül)

en: Delete site
hu: Oldal törlése

en: This will delete this site from the database, the operation is irreversible!
hu: Ezzel az oldalt törlöd az adatbázisból. A művelet visszafordíthatatlan lesz!

en: What do you want to do with the site hits?
hu: Biztos, hogy törölni akarod az összes találatot?

en: Delete all the hits
hu: Összes találat törlése

en: Transfer the hits to another site
hu: Másik oldal találatainak átvitele

en: Enter an existing site ID to transfer the hits to
hu: Írd be a másik ID-t a találatok átviteléhet

en: No such user
hu: Nincs ilyen felhasználó

en: Delete user
hu: Felhasználó törlése

en: You can help by sending anonymous system information that will help make better decisions about new features.
hu: Segíthetsz névtelen rendszerinformációk küldésével, hogy új funkciókat hozhassunk  létre

en: You can change this later from the Tools tab
hu: Ezt később módosíthatod az Eszközök fül alatt

en: Do you agree to send anonymous system information?
hu: Beleegyezel a rendszerinformációk küldésébe?

en: Sure, send system information
hu: Természetesen, küldjön rendszerinformációkat

en: Nope, don't send
hu: Ne küldjön

en: Even though FireStats is free, it takes a lot of time and hard work to develop and maintain.
hu: Habar a FireStats ingyenes, hosszu idot, es kemeny munkat vesz igenybe a fejlesztese. <br/>

en: If you like FireStats and would like to show your support for the hard work I put into it, You can make a small Donation. Even a $5 donation would be greatly appreciated.
hu: Ha szereted a FireStats-t, és tamogatni szeretned a fejlesztest, akkor adomanyozhatsz nekunk. <br/>

en: Yeah, I want to help
hu: Igen, segiteni szeretnek

en: Nah, go away
hu: Menj innen

en: Maybe later
hu: Talan kesobb

en: Already donated
hu: Mar adomanyoztam

en: All sites
hu: Összes oldal

en: Specific sites
hu: Jellegzetes oldalak

en: Edit user
hu: Felhasználó szerkesztése

en: Create a new user
hu: Felhasználó felvétele

en: New password (Optional)
hu: Új jelszó (ajánlott)

en: Verify new password
hu: Jelszó ellenőrzése

en: User can access statistics from
hu: Statisztika hozzáférése

en: Comma separated list of allowed site ids (example : 1,4,6)
hu: Vesszővel elválasztott lista az engedélyezett oldalak id-jével (például : 1,4,6)

en: Edit site
hu: Oldal szerkesztése

en: Create a new site
hu: Új oldal felvétele

en: Baseline page views
hu: Oldal  megtekintések

en: Baseline visitors
hu: Látogatók :

en: Message
hu: Üzenet

en: This page will allow you to change the password of any user in FireStats.
hu: Ezen az oldalon megváltoztathatod a FireStats felhasználók jelszavát

en: For security reasons, you must first edit the file %s
hu: Boztonsági okokból, szerkesztsd át a következő fájlt:

en: and change the line %s to %s and then refresh this page.
hu: ezek után szerkeszd át a sorokat (%s), hogy ezt tartalmazzák.

en: Don't forget to change it back when you are done.
hu: Ne felejtse el megváltoztatni, amikor elkészült.

en: IMPORTANT
hu: FONTOS

en: You can request an password reset email from here. If it does not work or you don't know your username or email, you can also change your password using the %s
hu: Igényelheti a jelszavának lenullázását e-mailen keresztül.

en: Emergency user management page
hu: Biztonsági felhasználói oldal

en: A user with this username and email was not found
hu: Nincs ilyen felhasználó ezzel az e-mail címmel.

en: FireStats password recovery
hu: FireStats jelszó visszaállító

en: Click %s to change your FireStats password, this link will work for a short time
hu: Kattintson %s, hogy a FireStats jelszavát megváltoztassuk.

en: Email sent
hu: E-mail elküldve

en: Failed to send email
hu: E-mail küldése sikertelen

en: Failed, maybe too much time have passed since you generated the email? %s
hu: Sikertelen, talán túl sok idő telt el az e-mail küldése óta? %s

en: try again
hu: próbálja újból

en: New password
hu: Új jelszó

en: Change password
hu: Jelszó megváltoztatása

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Send password reset email
hu: Jelszó nullázása e-mailben
